Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

Slide background

im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi

nr 15 w Krakowie

Slide background
Nauka i rozwój osobowości
Slide background
Nowa pracownia komputerowa
75 calowy monitor dotykowy AVTEC Pro

Bezpieczeństwo ! Monitoring pracy ucznia.

Funkcja wyświetlania dowolnego stanowiska komputerowego na ekranie dotykowym.

Pracujemy na aplikacjach z grupy freeware np. Libre Office
Slide background
Zajęcia z kaligrafii
Dowiedz się więcej tutaj !
Slide background
Zajęcia z kaligrafii
Dowiedz się więcej tutaj !
Slide background

kaligrafia - rozwija, kształtuje i wychowuje

Włącz myślenie ...
... nie bądź powierzchowny.

ocena ucznia - rzetelna, opisowa, zrozumiała, wzmacniająca

Inteligencja emocjonalna

Slide background
Integracja
Slide background
Sport i rekreacja
Slide background
By pokonać słabości...
...trzeba się z nimi zmierzyć.
Slide background
Komunikujemy się na okrągło ...
Slide background
Tutaj odkrywamy przyjaźnie ...

 

aktual button

projektyedu20172018

logo pl

jadłospis link po lewo

Słuchajmy zanim doradzimy ...

trójka

posłuchajmy zanim odpowiemy.

projekt tata

 

dyplom Nasz Czas 2017jpg

Społeczność Gimnazjum gratuluje naszemu Uczniowi.

8 kwietnia 2017r Mateusz Durowski, uczeń klasy 2a zajął 3 miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Juniorów Taekwondo ITF, które odbyły się w Krakowie.

GRATULUJEMY!!I i życzymy dalszych sukcesów.

Mateusz 3 miejsce

ITF Kraków

http://www.taekwondo.org.pl

 Brawa dla Kacpra!
Uczeń klasy III a Kacper Koniuszy został laureatem międzyszkolnego konkursu „Dyktando dla każdego” organizowanego przez ZSO nr 7 w Krakowie. W finale konkursu wzięło udział 60 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Gratulujemy!

image001Norymberga 2016

 sztuka kaligrafiimam rodzine logo

logo

Zajęcia już od września !!!

baner 2

logo na strone puste min

 

aplo

bez telefonu

 

nowa siec

bip

Jak wychowywac dziecko 

Wykaz zawartych umów najmu, użyczenia, dzierżawy w Gimnazjum nr 12

В Гімназії №12 на вул. Ключборска має з’явитись перший у Кракові клас для дітей, які не знають добре польської мови ...

logo gazetki1 miejsce 2016

 dyplom I m. 2006 Skawlitzer1

 

 

Reforma oświaty

uczeń rodzic

 

DSC 0012 4„HANDWRITING IS A MIRROR OF YOUR SOUL”- WORKSHOP OF THE ART OF BEAUTIFUL WRITING (CALLIGRAPHY)

 

logo mobireg

IMGP0532 Kopiowanie 3

Magiczny Dywan w Gimnazjum to zabawa i nauka przez ruch. 

zintegrowana polityka    

 

erasmushttps://instaling.pl/img/instaling_logo_male.pnglearning

logp patriotkrakUskrzydleni logo

bip gim

krk logo

 

kuratorium

bez telefonu

Otwarte wykłady na Uniwersytecie Rolniczym w języku angielskim. 

2016 10 28 tbf 09 INTERNET

 2016 10 28 tbf 01 INTERNET

 

2016 10 28 tbf 04 INTERNET

2016 10 28 tbf 02 INTERNET

2016 10 28 tbf 25 INTERNET

2016 10 28 tbf 28 INTERNET

 2017 05 26 tbf 12

QUEBEC

kaligrafia slajd

habemus

Zebranie z Rodzicami

W dniu 25 października (środa) o godz. 18.00 odbędą się zebrania Wychowawców klas z Rodzicami oraz konsultacje z Nauczycielami.

O godzinie 17.00 zapraszamy na ogólne spotkanie Rodziców z Panem Mirosławem Strumińskim z Fundacji Homo Homini. Spotkanie jest dopełnieniem zajęć profilaktycznych przeprowadzonych we wrześniu dla uczniów naszej Szkoły.   

Zapraszamy !!!

PAŹDZIERNIK - MIEDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 P1090992

Czytamy baśnie

Podobno każdy ma w sobie coś z dziecka, dlatego w tym roku tematem Konkursu Pięknego Czytania były baśnie. We wtorek 17 października odbył się etap szkolny konkursu, stanowiący jednocześnie eliminacje do Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania.

Uczestniczki (bo w tym roku do rywalizacji zgłosiły się same dziewczyny) zaprezentowały
w bibliotece szkolnej wybrane przez siebie baśnie. Jury (w składzie: Małgorzata Hamada, Maria Popiela, Joanna Opalińska) oceniało każde wykonanie, czyli technikę czytania, dykcję oraz interpretację utworów.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Klaudia Brożek (klasa 2 c), która przeczytała znaną baśń H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, natomiast drugie miejsce – Weronika Pałka (klasa 3 a), prezentując także utwór Andersena „Pewna wiadomość”. Jury przyznało też dwa wyróżnienia; otrzymały je: Alicja Pytko z klasy 2 a (baśń Andersena „Stokrotka”) oraz Gabriela Pulka z klasy 2 c (opowieść braci Grimm „Jorinda i Joringiel”).

Obcowanie z dobrą literaturą, a taką niewątpliwie są baśnie, to nie tylko radość czytania. Rozwija też wrażliwość na mądrość wypływającą z baśni. Dlatego uczestniczki konkursu zaprezentują się także przed społecznością uczniowską. Natomiast laureatki I i II miejsca będą reprezentowały naszą szkołę w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania, który organizuje Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej.

                                                                                                                                    

                                                                                                                                        Joanna Opalińska

Zebrania Wychowawców klas z Rodzicami.

W dniu 25 października (środa) o godz. 18.00 odbędą się zebrania Wychowawców klas z Rodzicami oraz konsultacje z Nauczycielami.

O godzinie 17.00 zapraszamy na ogólne spotkanie Rodziców z Panem Mirosławem Strumińskim z Fundacji Homo Homini. Spotkanie jest dopełnieniem zajęć profilaktycznych przeprowadzonych we wrześniu dla uczniów naszej Szkoły.   

Zapraszamy !!!

Po polsku o historii

dyktando
    Po raz trzeci nasze gimnazjum wzięło udział w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”. Etap szkolny odbył się 10 października, uczestniczyło w nim 17 uczniów (każda z klas miała swoich reprezentantów).
Dyktando ma już pięcioletnią tradycję i pięknie się rozwija. Coraz to nowe szkoły z Małopolski dołączają do konkursu, w tym roku wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy uczniów z ponad pięciuset szkół. Rywalizacja odbywa się na trzech poziomach – szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Ideę konkursu dobrze oddaje zdanie, które znalazło się w tekście tegorocznego dyktanda dla gimnazjalistów: „Jak widać, ucząc się ortografii, odkrywamy karty historii”.
Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali:
1. Katarzyna Niemczura (kl. 3b)
2. Anna Keller (kl. 2a), Alicja Pytko (kl. 2a)
3. Damian Kozikowski (kl.3b)
4. Karolina Opach (kl. 2b)
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. Biorąc udział w Dyktandzie Niepodległościowym, dołączyliście do wielkiej wspólnoty osób piszących „po  polsku o historii” w tym samym czasie.

                                                                                                                                                     Joanna Opalińska

 

OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

grechuta

 

Szymborska

 

 

„Minął sierpień, minął wrzesień,
znów październik i ta jesień
rozpostarła melancholii mglisty woal …”
Ostatnie ranki rzeczywiście mgliste bardzo, ale im bliżej południa, tym aura zdecydowanie radośniejsza – nogi same niosą poza szkolne mury. Że to jednak blisko – coraz bliżej listopadowego święta, nasze kroki skierowaliśmy na najsłynniejszy krakowski cmentarz - Rakowicki. W wycieczce wzięli tym razem udział: Dominik, Gabrysia, Patrycja, Piotrek i Zuzia.
Głównym celem było odwiedzenie miejsc wiecznego spoczynku kilku znamienitych krakowian. Po wytypowaniu osób, których pamięć szczególnie chcieliśmy uczcić, w Internetowym Lokalizatorze Grobów wyszukaliśmy dokładne „adresy” i spisaliśmy je sobie. Następnie, uzbrojeni w foldery z planem cmentarza, ruszyliśmy na poszukiwania, trenując nie tylko odnajdywanie poszczególnych punktów na planie, ale też czytanie rzymskich liczb wyznaczających poszczególne kwatery zdecydowanie wykraczających poza na co dzień stosowany zakres pierwszej dwudziestki.  
Zgodnie z założonym planem najpierw złożyliśmy wizytę Wisławie Szymborskiej – laureatce Literackiej Nagrody Nobla, która  w „Schyłku wieku” wyznała, że nikt nie ma recepty na życie: „Jak żyć? – spytał mnie w liście ktoś, kogo zamierzałam spytać o to samo”. Poetka pochowana jest w grobie skromnym i dyskretnym jak ona sama.
Później odwiedziliśmy grób Marka Grechuty – prawdziwego człowieka renesansu: poety, pieśniarza, kompozytora, malarza, architekta, próbującego własną ciężką chorobę duszy zakląć słowami: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy, ważnych jest kilka tych chwil – tych, na które czekamy”. Odnalezienie tego grobu przysporzyło nam nieco trudności, ponieważ Lokalizator, z którego skorzystaliśmy przed wyjściem, nie określił miejsca pochówku Artysty w sposób najprostszy: w Alei Zasłużonych, tylko posłużył się złożonym kodem: LXIXPASC2.6. Ale i tak poradziliśmy sobie z zadaniem. Nagrobek Marka Grechuty zdobi rzeźba przedstawiająca Jego samego. O ile da się wyrazić słowami jej charakter – jest lekka i brak w niej ostrych linii. Choć rysów twarzy Poety nie oddaje nazbyt dobrze, za to bardzo dobrze odzwierciedla Jego osobowość: odrębność i melancholię.
Ostatni znicz postawiliśmy na grobie Zbigniewa Wodeckiego – muzyka multiinstrumentalisty i piosenkarza. O tym, że kochał ludzi i życie świadczą nie tylko słowa piosenek, którymi zapisał się w pamięci Polaków, na przykład takie: „Nad wszystko uśmiech Twój, nad grusz kwitnących sad, nad siedem tłustych lat, nad wód krynicznych zdrój - nad wszystko uśmiech Twój”. Zbigniew Wodecki został zapamiętany przez wielu także przez swoją osobowość. Choć od Jego śmierci upłynęło pięć miesięcy, płyta niewielkiego nagrobka ciasno zasłana jest kwiatami, zniczami, listami do Zmarłego i portretami przedstawiającymi Go. W jednej z podkrakowskich wsi, gdzie miał swój azyl, wciąż pamiętają, jak dźwięk Jego trąbki płynął czasem w środku nocy nad dachami domostw, a sam Muzyk w momentach ważnych dla lokalnej społeczności pojawiał się wśród miejscowych w lnianym swobodnym stroju, z grzywą płowych włosów i ciepłym uśmiechem na twarzy.
W pięknym październikowym słońcu nasza grupka wychodziła z największej krakowskiej nekropolii, mając w sercach myśl, że człowiek żyje tak długo, jak długo się o nim pamięta. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli, a tym, którzy jeszcze są – poświęcajmy życzliwą uwagę, a mówiąc słowami Księdza-Poety: „Spieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”….

Wyprawa w Tatry Słowackie

    góry

16 października klasa III B wykorzystała piękną jesienną pogodę i wyjechała na wycieczkę w Tatry Bielskie na Słowacji. Przeszliśmy żółtym szlakiem Dolinę Białej Wody Kieżmarskiej aż do schroniska przy Zielonym Stawie (po słowacku Zelene Pleso), który otoczony jest imponującymi ścianami Jagnięcego i Kieżmarskiego.  Następnie czerwonym szlakiem, którego kolor odzwierciedlał trudność trasy, poszliśmy wyżej do widokowych Białych Stawów (Bielich Plies), położonych u podnóża przełęczy pod Kopą i Zadnich Koperszadów. Usatysfakcjonowani zdobyciem szczytów schodziliśmy leśnym niebieskim szlakiem do Kieżmarskich Żlebów.
Mimo odrobiny zmęczenia wszystkim towarzyszył świetny humor. Mieliśmy dużo zabawy, a wokół przepiękne widoki.

Emilia Bubis – Bieda, Dariusz Słupski

Klasa pierwsza zasadziła swoje drzewo!

 Drzewoklasa1 092017

 

Jesienny poranek uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli inaczej niż dotychczas. Tego dnia, czyli 15 września, dzieci posadziły swoje pierwsze klasowe drzewko. Tej niezwykłej lekcji przyrody towarzyszyły radość i entuzjazm.
    Od tego momentu, jak przystało na prawdziwych odkrywców i badaczy przyrody, dzieci codziennie obserwują swoją brzózkę i zmiany w niej zachodzące. Już teraz zastanawiają się, jak ich brzoza będzie wyglądała za osiem lat, gdy oni będą kończyć szkołę podstawową. Z pewnością będzie to miejsce szczególne i symboliczne, w którym każdego roku szkolnego będą wykonywać klasową fotografię, dokumentując tym samym, jak rosną wraz ze swym drzewem.

Monika Kretowicz

"Nasz Czas" pierwszy w Krakowie!

Wywiad z redaktorami gazetki „Nasz Czas”, która zajęła I miejsce w Krakowie.

Na łamach Krakowskiego Magazynu Młodych „Śmigło” nr 122 ukazał się wywiad  z uczniami redagującymi  nasze szkolne pismo. Przed wakacjami, 19 czerwca podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE zostały ogłoszone wyniki Konkursu Gazetek Szkolnych Krakowskich Gimnazjów, w którym „Nasz Czas” zajął  zaszczytne I miejsce, a Mateusz Durowski otrzymał nagrodę indywidualną w kategorii „recenzja” . Po spotkaniu przeprowadzono wywiad z reprezentantami naszego zespołu redakcyjnego czyli Fabianem Dydasiem i Patrycją Susuł (obecnie absolwenci) oraz Mateuszem Durowskim z kl. IIIa.

Już niebawem na naszej stronie będzie można przeczytać 122 numer "Śmigła".

Małgorzata Hamada

Rodzic w Szkole. Zaproszenie dla Rodziców uczniów klasy pierwszej

Ewa Pohorecka

Oto jest pytanie

     IMG 20171004 092244

Edukacja jest najskuteczniejsza, gdy stosuje się zróżnicowane metody nauczania i uczenia się. Idąc tym tropem, II b ze swoimi Wychowawczyniami podążyła dziś w teren, by wziąć udział w zabawie Krakowska Gra o Czystą Ziemię. Symbolicznym zbiegiem okoliczności nasza dzisiejsza wyprawa wypadła w dniu imienin świętego Franciszka z Asyżu, patrona między innymi ekologów, mianowanego na tę „funkcję” przez … Patrona naszej Szkoły.
W sześciu punktach usytuowanych sercu stolicy Małopolski Organizatorzy Gry umieścili tablice z zadaniami dotyczącymi ekologii. Zabawa polegała nie tylko na tym, by wykazać się wiedzą dotyczącą zachowań służących ochronie środowiska, ale też na tym, by umieć znaleźć kolejne miejsca na planie Miasta dzięki zaszyfrowanym wskazówkom – na przykład takiej: „Zadanie trzecie odnajdziecie, idąc ok.950 metrów na północny zachód. Planszę ukryliśmy w budynku, w którym pracują osoby zajmujące się ważnymi dla mieszkańców Krakowa sprawami. (…) Nazwa placu, przy którym stoi poszukiwany budynek związana jest ze świętem obchodzonym co roku 1 listopada, a numer budynku to wolny od pracy dzień przypadający w tym samym miesiącu (ważne święto państwowe)”.
Miejsc, które musieliśmy odwiedzić, było sześć, w każdym znaleźliśmy urozmaicone zadania, wszystkie związane z gospodarką odpadami.
 Największym wyzwaniem okazało się przeprowadzenie sondy ulicznej związanej z tematem gry – Uczniowie mieli za zadanie sprawdzić świadomość ekologiczną krakowian (i na przykład od jednej z pytanych osób powzięli informację, jakoby śmieci wywoziło na wysypisko …. MPK).
Ostatnie polecenie było interdyscyplinarne, bowiem wymagało od nas, by temat segregowania śmieci (ekologia i gospodarka) zawrzeć w zgrabnym wierszyku (sztuka). O ile z wcześniejszymi zadaniami radziliśmy sobie właściwie od ręki (a to świadczy o wysokiej świadomości proekologicznej naszych Gimnazjalistów),  o tyle sprostanie temu poleceniu wymaga od nas więcej czasu – no ale tak jest ze wszystkim, co odrywa ludzi od przyziemności.
Rzetelność kronikarska wymaga, by przyznać, że ustalenie odpowiedzi na jedno z pytań wywołało między nami coś na kształt sporu, a mianowicie: „Czy odpady segregowane przed wyrzuceniem się myje?”. Otóż to: myć słoik, nim trafi do kosza, czy nie? A jakie jest w tej sprawie Twoje zdanie, drogi Czytelniku?


Monika Książek, Bogumiła Glanowska

Weź to na języki! – Europejski Dzień Języków w naszej szkole

20170927 122843   

Już po raz kolejny kiermasze z zagadkami językowymi zagościły na korytarzach naszej szkoły. Wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe i pochwalić się wiedzą z kilku języków, podejmując się rozwiązania quizów, zagadek, zadań, tłumaczeń, ciekawostek o różnych stopniach trudności.
W tym roku uczniowie mogli wykazać się umiejętnościami w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim, a nagrodą za trudy główkowania były słodkie upominki. Uczennice klas trzecich gimnazjum przygotowały samodzielnie zadania – wyzwania, które okazały się nie lada gratką dla miłośników języków obcych, były to na przykład typowe zwroty rosyjskie i ich angielskie odpowiedniki, które należało połączyć w pary. Już kilka dni wcześniej uczniowie mogli zapoznać się z licznymi informacjami  i ciekawostkami o językach europejskich wyeksponowanymi na korytarzach oraz zadać sobie refleksyjne pytanie: Po co uczymy się języków obcych?
A już w przyszłym roku kolejna odsłona Europejskiego Dnia Języków pod hasłem: Nie połam języka na polskim;) – czyli język polski dla obcokrajowców.

 Anna Ozga

Siedem razy osiem …, czyli dzień z tabliczką mnożenia

zdjecia do tabliczki 1

29 września obchodziliśmy w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Na przerwach wybrani uczniowie egzaminowali ze znajomości mnożenia swoje koleżanki i kolegów. Tabliczkę mnożenia musieli przypomnieć sobie także nauczyciele i pracownicy szkoły.  
Każdy uczestnik zabawy, losując zadania, mógł sprawdzić się ze znajomości i biegłości wykonywania rachunków. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania, otrzymywały słodki poczęstunek. Do zabawy wykorzystaliśmy również karty z tabliczką mnożenia. Gry i zabawy edukacyjne kartami matematycznymi to doskonały przykład nauki poprzez zabawę. Uczniowie rywalizowali sprawdzając swoją znajomość tabliczki mnożenia na czas, łamali głowę, rozwiązując zadania logiczne, a także próbowali swoich sił, uczestnicząc w meczach sprawdzających biegłość liczenia na komputerach. Tym, którzy jeszcze ciągle mają problemy z tabliczką mnożenia, zostały przypomniane metody mnożenia na palcach.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Kontynuując zabawę - wszystkich, którzy chcieliby jeszcze popróbować sił w matematycznych łamigłówkach, zapraszamy na spacer po szkole i zmierzenie się z zadaniami. Rozwiązania można składać do swoich nauczycieli matematyki.


Monika Pikuła

„Idzie lasem pani jesień, jarzębiny śliczne niesie – daj korali nam troszeczkę, nawleczemy na niteczkę”

20170927BG

 

     Zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim jako urozmaicenie zajęć powróciły środowe spacery. Szczęśliwie po wielu dniach ponurej deszczowej aury dziś mieliśmy cudną odsłonę złotej polskiej jesieni. Jej rudobrązowej sukni przetykanej czerwienią i złotem szukały tym razem cztery dziewczynki: Ada, Gabi, Pat i Zuzia. Gabrysia była z nami po raz pierwszy, bo dopiero w tym roku pojawiła się w naszej szkole.
Spacer nie był bardzo długi, nie odeszłyśmy też tym razem daleko od Kluczborskiej, bo byłyśmy w Parku Krowoderskim, ale kto jest ciekawy świata, ten wszędzie znajdzie coś interesującego. Skupiałyśmy się na szukaniu oznak trzeciej pory roku, więc Dziewczynki na wyścigi szukały w trawie kasztanów i żołędzi. Jarzębina kusiła swoimi koralami zbyt wysoko, by się do nich dobrać, za to rekompensatę przyniosła dzika róża, z której oberwałyśmy pokaźną ilość owoców. Zachwycałyśmy się też ogródkami działkowymi z owocującymi na czerwono konwaliami, z żółtymi krzewami ognika i pomarańczowymi miechunkami. Podziwiałyśmy także inwencję Gospodarzy jednej z działek, którzy wśród kamieni i roślin ustawili m.in. ceramicznego Anioła Stróża, drewnianego jelonka i postać tajemniczego chłopca w kraciastych spodniach i samodziałowej koszuli, w którym ze względu na trzymane przez niego w ręce skrzypce domyśliłyśmy się Janka Muzykanta.
Zmierzając  na koniec w stronę cukierni, widziałyśmy niezwykłe zjawisko: niemal chodzące drzewo – większa część pnia osiedlowej lipy pokryta była skupiskiem kowala bezskrzydłego – owada nieco przypominającego biedronkę, ale wywołującego zdecydowanie większe poruszenie u obserwatora.
Kolejny z serii spacerów pozwolił ujawnić Dziewczynkom Ich talenty: Patrycji nie opuszczała energia, Ada mistrzowsko pilnowała, byśmy nie schodziły z właściwego azymutu, Zuzia troszczyła się o samopoczucie nowej Koleżanki, a Gabi już z daleka bezbłędnie rozpoznawała rasy spotykanych przez nas czworonogów.
Nad nami i w nas świeciło słońce – życzmy sobie jak najwięcej takich chwil następnych miesiącach.

Bogumiła Glanowska

Rowerem po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

    rowery

W dniu 14 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły już drugi raz tego lata zwiedzali Wyżynę Krakowsko – Częstochowską. Warto zaznaczyć, że wyzwanie było duże, ponieważ gimnazjaliści ruszyli przed siebie rowerami!
Zarówno trasa do Ojcowskiego Parku Narodowego,  jak i do Doliny Bolechowickiej nie obyły się bez przygód – po drodze naprawialiśmy rowery, niektórzy nabawili się lekkich kontuzji, jeszcze inni lądowali w pokrzywach. Ale było warto! Na miejscu przywitały nas przepiękne krajobrazy, upajał zapach lasu, w tle słychać było szemrzący potok. Był czas na zwiedzanie ciekawych miejsc, odważniejsi próbowali swoich sił, wspinając się na skałki, jeszcze inni odpoczywali, delektując się spokojem i słońcem.
Do Krakowa wróciliśmy zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią. Teraz niecierpliwie czekamy do wiosny i już obmyślamy nowe trasy.  

Emilia Bubis – Bieda, Dariusz Słupski

Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2017/2018

    Nieco chłodny poniedziałkowy poranek sprawił, że początek roku szkolnego zdecydowanie uświadomił nam wszystkim, że gorące dni wakacyjne już nie powrócą. Jeszcze tylko polska złota jesień obudzi w nas wspomnienie letniego wypoczynku.

    Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy mszą św. w kaplicy pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej. Następnie udaliśmy się do szkoły na uroczysty apel, podczas którego nasi najmłodsi uczniowie z klasy pierwszej szkoły podstawowej otrzymali drobne upominki. Tworzymy wyjątkową społeczność szkolną. Uczą się z nami dużo młodsi koledzy i koleżanki. W imieniu uczniów klas gimnazjalnych życzymy Wam dużo radości, wiele sił i uśmiechu.

Samorząd Uczniowski

20170904 094626 Kopiowanie

 20170904 095157 Kopiowanie 2

Zdj.: mgr Dariusz Słupski

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/ 2018

banersp15

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

Wakacje nieuchronnie zbliżają się ku końcowi. Już za kilka dni będziemy mieli okazję spotkać się ponownie.

W dniu 4 września zapraszamy Państwa wg poniższego harmonogramu.

 

8:30 Msza Święta w kaplicy w dolnym Kościele pod wezwaniem Św. Jadwigi Królowej przy ul. Łokietka 60.

Po Mszy Świętej uczniowie pod opieką rodziców i wychowawców przechodzą do szkoły na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego o godz. 9.30.

Później uczniowie udadzą się do sal wraz z wychowawcami klas.

Zapraszamy!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Uroczysta Gala – pożegnanie klas trzecich i wręczenie nagród


Po dziesięciu miesiącach pracy przyszedł czas na podsumowanie. W pięknej sali teatralnej Parafii św. Jadwigi Królowej odbyła się w czwartek 22 czerwca uroczysta Gala pożegnania klas trzecich i wręczenie nagród. Oprócz uczniów i nauczycieli wzięli w niej udział goście – przedstawiciel Rady Rodziców, pani Izabela Pytko, oraz proboszcz Parafii św. Jadwigi, ks. Marek Hajdyła.
Uczniowie wszystkich klas odbierali nagrody i dyplomy – za bardzo dobre wyniki w nauce, sukcesy w konkursach przedmiotowych, osiągnięcia sportowe i artystyczne, za działalność w samorządzie szkolnym, pracę w redakcji gazetki „Nasz Czas” i trzyletnią pomoc w bibliotece, za aktywność w akcjach społecznych na rzecz szkoły i środowiska, udział w organizacji dni otwartych i promocji szkoły, za zaangażowanie w realizacji projektu „Działajmy razem”. Przypomnieliśmy sobie dzięki temu wszyscy, jak wiele działo się w ciągu tego roku szkolnego.
Żegnający się ze szkołą uczniowie klas trzecich przekazali sztandar Gimnazjum nr 12 w ręce młodszych kolegów. Życzymy trzecioklasistom dobrego startu w nowej szkole. Pamiętajcie o słowach naszego Patrona, że młodość to czas „wchodzenia na wielorakie szlaki”. Życzymy, abyście „odnaleźli siebie na tych szlakach”. 

Nowe szlaki otwierają się także przed czworgiem nauczycieli, którzy w tym roku kończą w naszej szkole pracę, ale i przygodę z twórczą pedagogiką. W imieniu całej społeczności szkolnej Dyrektor Michał Stolarek skierował do nich słowa podziękowania.
To był naprawdę radosny i uroczysty dzień. Gratulacje, nagrody, podziękowania, życzenia – wiele mądrych słów i wzruszających chwil. A teraz – żegnaj szkoło! Czas na odpoczynek, czas na wakacje!

zakonczenie 2017 1 1

                                                                                                                                                      Joanna Opalińska

Bal Gimnazjalisty 2017

Polonezem przyszli Absolwenci Gimnazjum nr 12 w Krakowie dnia 14 czerwca 2017roku w sali "Wawel" Hotelu InterHouse  uroczyście rozpoczęli Bal Gimnazjalisty 2017. Prowadzący imprezę przewodniczący klas trzecich: III A - Piotr Sieciński i III B - Weronika Romaniak w imieniu uczniów, rodziców i wychowawców przywitali wszystkich gości na Balu Gimnazjalisty fraszką Mistrza z Czarnolasu:

"Jakoby rok bez wiosny mieć chcieli,

Którzy chcą, by młodzi nie szaleli"

Szczególnie serdecznie powitano Pana Dyrektora Michała Stolarka, który dokonał oficjalnego rozpoczęcia balu, kierując podziękowania dla Rodziców i Wychowawców klas trzecich: Pani Marii Popieli i Pani Moniki Pikuły, które z wielkim zaangażowaniem przyczyniły się do zorganizowania tak ważnej dla uczniów imprezy. Prowadzący powitali i złożyli podziękowania dla nauczycieli, którzy włożyli wiele trudu, aby młodzież mogla radośnie spędzić czas. Swoją obecnością zaszczyciła gimnazjalistów Pani Małgorzata Lelowicz - przewodnicząca Rady Rodziców, która skierowała wiele ciepłych słów do uczestników balu. Wszyscy świetnie się bawili, co niewątpliwie było zasługą DJ Miko Piotra Mikołajczyka, który gra dla uczniów naszego gimnazjum na szkolnych dyskotekach od wielu lat. Dziewczynki wyglądały jak księżniczki w swoich pięknych kreacjach, a i chłopcy prezentowali się dostojnie. Punktem kulminacyjnym był wjazd płonących tortów, co należy do tradycji naszej szkoły. Wszystko co dobre i piękne szybko mija, ale jak pisał Aleksander Fredro:


 "Niech dzień po dniu przemija,
  Niech mija jak strzała,
  Byle radość początek
                     I koniec mu dała"                 

                     bal 2017 klasy 3a 3b 1 2          

Maria Popiela i Monika Pikuła

Spinka - Szkolny Punkt Informacji i Kariery

Szanowni Rodzice!
Drodzy Uczniowie!

Kończąc gimnazjum stajecie wraz z rodzicami przed wyborem szkoły oraz kierunku dalszego kształcenia. Podjęcie decyzji o wyborze zawodu jest trudnym momentem w życiu. Na tym etapie, ważne jest wyposażenie młodego człowieka w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu, które rzutować będą na dalszy przebieg kariery zawodowej. Każdy uczeń powinien poznać siebie i własne predyspozycje indywidualne, by móc wybrać prawidłowo. Bazując na zainteresowaniach oraz słabych i mocnych stronach, każdy z Was, powinien mieć możliwość realnej oceny własnych możliwości i ukierunkować się na dalsze kształcenie oraz przygotować się do podjęcia decyzji o wyborze zawodu. Powinien tego dokonać przy wsparciu doradcy zawodowego, nauczycieli, rodziców.

Powołanie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery w małopolskich gimnazjach ma ułatwić szkołom wspieranie uczniów w podejmowaniu decyzji o wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Lider projektu, Województwo Małopolskie, przewidział utworzenie SPIneK jako działanie systemowe, obejmujące wszystkie zainteresowane szkoły gimnazjalne z terenu województwa. Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 10, Działania 10.2, Poddziałania 10.2.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, a współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Gmina Miejska Kraków jest Partnerem projektu, który na terenie miasta będzie realizować 57 gimnazjów – w tym również nasze.

Drodzy uczniowie i rodzice!

Aktualnie rozpoczynamy rekrutację uczniów klas II i III gimnazjum do uczestnictwa w działaniach projektowych. Uczniowie będą uczestniczyć w:
- zajęciach warsztatowych prowadzonych przez doradcę zawodowego
- w konsultacjach indywidualnych kończących się przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania
- w Targach Edukacyjnych na Festiwalu Zawodów w Małopolsce (marzec 2018)
- innych formach działań przewidzianych w planie i harmonogramie.

Ważnymi uczestnikami procesu budowania ścieżki edukacyjno-zawodowej są rodzice, stąd będziemy Państwa zapraszać na spotkania i konsultacje oraz zachęcać do podejmowania działań wspierających funkcjonowanie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery.Formularze zgłoszeniowe dla uczniów do pobrania w sekretariacie szkoły. Formularz po podpisaniu przez ucznia i rodzica/opiekuna należy złożyć w sekretariacie do dnia 8 września 2017 r.

Więcej o projekcie możesz przeczytać tutaj.

 

malopolska logo

 

Michał Stolarek - Dyrektor Szkoły

Po raz piąty I miejsce w Krakowie dla gazetki „Nasz Czas” (!) i laury dla Mateusza


Niewielki, bo zaledwie siedmioosobowy, zespół redakcyjny odniósł kolejny sukces w tegorocznym konkursie gazetek szkolnych, zajmując I miejsce w Krakowie. Sukces był podwójny, bo dodatkowo nagrodę indywidualną otrzymał Mateusz Durowski.

„Nasz Czas” ma już teraz na swoim koncie 13 dyplomów, w tym pięć za I miejsce.  

W obecnym zespole redakcyjnym pracują: Patrycja Susuł (3a), Fabian Dydaś (3a),  Edyta Madej (3b), Karolina Wilkos (3b), Katarzyna Niemczura (2b), Wiktoria Balicka (1b) i Mateusz Durowski (2a).

To już drugi w tym roku sukces Mateusza Durowskiego, który jak widać ćwiczy nie tylko ciało (III miejsce w taekwondo), ale również umysł. Tym razem odniósł zwycięstwo na polu dziennikarskim, zdobywając nagrodę w kategorii „recenzja”. Mateusz działa w zespole redakcyjnym „Naszego Czasu” od dwóch lat i jak widać z powodzeniem dzieli czas pomiędzy naukę, sport i pisanie do gazetki. A należy dodać, że ma jeszcze wiele innych zainteresowań.

Gratulujemy wszystkim młodym redaktorom!

Kto w przyszłym roku  zastąpi obecnych trzecioklasistów? Kto podtrzyma chlubne tradycje?
Liczymy na Was…..

nasz czas12 1

Opiekun:  Małgorzata Hamada

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Zakończenie roku szkolnego

w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły

czwartek, 22 czewca, godz. 11.00

Uroczysta Gala pożegnania klas III i wręczenie nagród

Sala Teatralna przy Parafii św. Jadwigi Królowej

piątek, 23 czerwca

8.30 Msza św.

9.30 rozdanie świadect

Zapraszamy !!!

Chłopaki nie płaczą

 

smerfy

  Na pozór maj jest długim miesiącem, a jednak czas w końcówce roku szkolnego tak przyspiesza, że ani się obejrzeliśmy, jak nastała ostatnia środa miesiąca, a wraz z nią - ostatni termin majówki.
Pierwotny zamysł był taki, by nasze "pięć plus jeden" wybrało się to Parku Jordana trochę po to, by zapoznać się z historią symbolizowaną tu przez pomniki słynnych Polaków (i nie mniej słynnego niedźwiedzia Wojtka), ale również po to, by skorzystać ze sprzętów umieszczonych na placykach zabaw. W końcu następnego dnia przypadał Międzynarodowy Dzień Dziecka, a wtedy nawet bardzo duże dzieci mają ochotę na trochę swobody.
Niestety, prognozy pogody na 31.05 nie pozostawiały złudzeń - miało padać, a nawet istniało ryzyko burz. W takich warunkach spacery stają się średnią przyjemnością (szczególnie że tydzień wcześniej wędrowaliśmy w strugach deszczu ze Szczawnicy do Sromowców Niżnych) . Mimo że pogoda zapowiadała się średnia i nie było w szkole Ady i Zuzi, odwoływać wyjścia nie chcieliśmy, bo te comiesięczne spotkania bardzo lubimy. Koniec końców, postraszeni przez wiszące nad głowami deszczowe chmury, zdecydowaliśmy się na kino, a konkretnie - na film "Smerfy - poszukiwacze zaginionej wioski". Wcześniej jednak - ten element wyjścia z nastolatkami o wilczych apetytach jest niezwykle istotny - pospieszyliśmy na pizzę, a że czas mieliśmy napięty, toteż tym razem urządziliśmy wyścigi w jedzeniu włoskiego przysmaku. W tych zawodach bezkonkurencyjna okazała się Patrycja.
Prosto z pizzerii pobiegliśmy na przystanek linii 138. W drodze młodzi kinomani zostali uprzedzeni, że po seansie wezmą udział w konkursie na zapamiętanie jak największej ilości szczegółów z filmu, toteż baśń (która nie jest adresowana wyłącznie do dzieci, bo wiele w niej psychologicznych obserwacji) oglądali z zapartym tchem.
Wszystko szło jak z płatka do chwili, gdy w filmie nastąpiło pewne dramatyczne wydarzenie, doprowadzając do łez obie dziewczyny: starszą i młodszą. Panowie nie byli aż tak poruszeni historią opowiedzianą na ekranie i nie uronili łzy. Co prawda Piotrek zauważył emocje dziewczyńskiego składu, ale za to Dominik tak był pochłonięty filmem i jedzeniem, że później wyraził zdziwienie: „Pani płakała? I Patrycja też???”
Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze, a w konkursie na najlepsze zapamiętanie szczegółów filmowych zwyciężył właśnie Dominik, zaledwie jeden punkt mniej zdobyła Patrycja, a tuż za nią znalazł się Piotrek. Każde z Dzieci wygrało porcję lodów  - odpowiednio: dużą, średnią i małą i jest to bardzo sympatyczny wstęp do wakacji.
W imieniu Dzieci i swoim dziękuję Rodzicom i Dyrektorowi Szkoły za to, że zawsze chętnie przystawali na nasze wycieczki. Mam nadzieję, że dzięki nim każdy z Uczestników stał się bogatszy o nowe doświadczenia, a wspomnienia związane z nimi długo będą żywe i barwne.

Ilustacja: Patrycja Rodak

Bogumiła Glanowska

Wykład na UR, Tadeusz Kościuszko i... Dzień Matki w tle;)

2017 05 26 tbf 552

2017 05 26 tbf 091

Planując prezenty i niespodzianki dla naszych kochanych Mam, o poranku 26 maja wyruszyliśmy z grupą młodzieży z klasy 1 c na kolejny już wykład po angielsku na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego dotyczący zagadnień wielokulturowości.
Tym razem Państwo Koniuszewscy z Fundacji The Bridge przybliżyli nam postać Tadeusza Kościuszki – Polaka, który był niezwykle szanowanym bohaterem w wielu krajach, m.in. w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Opowieść o jego losach i dokonaniach zaprezentowana została w bardzo ciekawy i obrazowy sposób (była piosenka ”Yankee Doodle” i peruka z czasów brytyjskich rządów w Stanach Zjednoczonych).
Możemy być naprawdę dumni, że Kościuszko był naszym rodakiem i zarazem obywatelem świata.

                                                                                                                                                                                                      Opiekun: Anna Ozga

LA VILLE DE QUEBEC

QUEBEC

20170522 220435111

 

Nasze uczestnictwo w wykładach na Uniwersytecie Rolniczym, w ramach kampanii społecznej „Stop kulturze marnotrawienia”, zostało docenione kolejną pocztówką od Państwa Koniuszewskich z Fundacji the Bridge, tym razem z francuskojęzycznej prowincji Kanady-Quebec i miasta La Ville de Quebec, gdzie odbywało się spotkanie z przedstawicielami rządu w związku z wydaniem w Polsce książki „Dzieci stamtąd” Arlette Cousture. Dziękujemy, że tak wspaniale motywujecie nas Państwo do dalszej pracy i zaangażowania na rzecz naszej planety!
Our involvement in the action „Stop the culture of waste” was appreciated again by Mrs and Mr Koniuszewski. We have received from them the colourful postcard from La ville de Quebec, Canada, where  there was the meeting held on the occassion of publishing the book by Arlette Cousture. Thank you very much for motivating us in such a kind way!

                                    Anna Ozga

Muzeum Narodowe – alternatywna forma spędzania wolnego czasu

muzeum 2

 

W czwartek 23 maja w kameralnym gronie kolejny raz wybraliśmy się, żeby podziwiać sztukę. Tym razem naszym celem był Gmach Główny Muzeum Narodowego i wystawa Galeria Sztuki Polskiej XX wieku.
„Galeria ta jest najobszerniejszą tego typu prezentacją muzealną w Polsce. Na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych można zapoznać się z wybranymi zjawiskami sztuki polskiej minionego i obecnego stulecia.”
Muzeum Narodowe
Każdy, kto zdecyduje się obejrzeć wystawę, znajdzie tu coś dla siebie. Największą atrakcją tego wyjścia była  możliwość podziwiania z bliska jednego z najpiękniejszych portretów na świecie. Dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”, znane też jako „Dama z łasiczką”, jest najważniejszym i najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach. Od 19 maja portret ten prezentowany jest w Gmachu Głównym MNK.
Wystawa jest ciekawa nie tylko dla koneserów. Warto ją zobaczyć, gdyż naprawdę robi wrażenie. Warto spędzić trochę czasu, delektując się sztuką najwyższego lotu.

 

Ewa Dziób

Piszę, więc jestem – warsztaty kaligraficzne

IMG 20170308 122429 2

SDC10074 2

SDC10072 3

8 i 9 maja w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty kaligraficzne dla uczniów ze wszystkich klas. Warsztaty te były kontynuacją zajęć z kaligrafem, które rozpoczęły się w marcu. W trakcie kilku godzin pracy uczniowie zapoznali się z techniką pisania oraz obsługą pióra ze stalówką i tuszem. Przećwiczyli także pisanie liter alfabetu gotyckiego. Zajęcia poprowadziła Pani Agnieszka Śliwa – architekt, kaligraf, projektant fontów. Od 2012 r. współpracuje z Fundacją Sztuka Kaligrafii. Pani Agnieszka wykazała się dużą cierpliwością i zachęciła uczniów do bardzo intensywnej pracy nad techniką pięknego pisania.
Mamy nadzieję, że uczniowie przekonali się o tym, iż kaligrafii może nauczyć się każdy, a sztuka pisania stanie się dla niektórych z naszych uczniów pasją na całe życie!

 Ewa Dziób

Pomagamy przy organizacji Biblioteki Kraków

wolontariat w bibliotece 2

Od początku roku 2017 cztery dzielnicowe biblioteki: Śródmiejska, Podgórska, Krowoderska i Nowohucka zostały połączone w jedną Bibliotekę Kraków. Takie rozwiązanie ma ułatwić mieszkańcom dostęp do księgozbioru wszystkich 56 filii wypożyczalni bez konieczności zakładania kart w każdej
z bibliotek.
Główna siedziba nowej instytucji – Biblioteki Kraków docelowo będzie mieścić się przy ul. Krakowskiej 29. Tymczasowa siedziba znajduje się przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3.
Reorganizacja bibliotek wiąże się ze zmianą numeracji księgozbioru. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, czworo uczniów naszego Gimnazjum z grupy wolontaryjnej podjęło się pomocy w filii biblioteki nr 18 przy ulicy Księdza Kazimierza Siemaszki 52. W lutym i marcu uczniowie spędzili wiele godzin, pomagając przy pracach związanych z przekształceniem biblioteki. Do ich zadań należało między innymi pieczętowanie książek. Uczniowie zdołali w tym czasie opieczętować około 5000 pozycji.

Jolanta Stefanicka

Kwiecień - plecień

20170418 111759 2

   Kwietniowe wyjście już dawno zaplanowane było na poświąteczny wtorek.
   Po pierwsze z tego powodu, by nie dać się rutynie i raz odpuścić środę. Po drugie dlatego, że to, co mieliśmy w planach, tylko w tym dniu mogło się udać. Po trzecie zaś w tym celu, by uczynić wyłom w bardzo długiej w ty roku wiosennej przerwie.
80% naszego „wyjściowego” składu ochoczo przyklasnęło pomysłowi wycieczki, bez cienia niezadowolenia rezygnując z możliwości spania do południa. Wyłamała się tylko Patrycja i nawet nie wiemy, dlaczego. Mamy nadzieję, że znajdzie jakieś sensowne wytłumaczenie swojej nieobecności, bo w końcu dotąd przyświecała nam zasada: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
    I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie pogoda, która kompletnie nie uwzględniała naszych podróżniczych planów. Nam jednak niestraszne są kaprysy aury, a comiesięczne pozaszkolne spotkania charakteryzuje przede wszystkim świetny nastrój Uczestników i zwyczajna przyjemność z przebywania razem, dlatego z chwili na chwilę zmieniliśmy plany i zamiast wypadu plenerowego wybraliśmy seans kinowy, wcześniej jednak – tradycyjnie – naładowaliśmy akumulatory, czyli zjedliśmy małe co nieco. Tu dygresja: właściciele  pobliskiej pizzerii i okolicznych cukierni najwyraźniej  uznali, że lud po Świętach jeść nie musi. Lud, rzeczywiście, bez jedzenia przeżyje czas jakiś – pod warunkiem wszakże, że nie jest nastolatkiem. Ostatecznie wylądowaliśmy w fast foodzie – raz w roku to przecież nie zbrodnia.
     Posiłek był, co się zowie, szybki i wkrótce pomykaliśmy komunikacją miejską ku jednemu z mulitipleksów. Wybór padł na film „Dzieciak rządzi” – o szczęśliwym siedmiolatku, w którego życie nagle wbija się osesek płci męskiej i, jak przystało na niemowlę, rozstawia cały świat po kątach. Jeżeli na pytanie, skąd się biorą dzieci, odpowiadano Wam, że znajduje się je w kapuście albo przynosi je bocian, to ta historia zachwieje posadami Waszego świata, bowiem okazuje się, że ….
    A, nie zdradzimy, skąd dzieci pochodzą, możemy natomiast powiedzieć, że prawdą niezbitą jest, iż nic tak nie łączy, jak wspólny wróg i obaj bohaterowie, mimo początkowych animozji, w końcu porozumieją się świetnie.
Czterogodzinna wycieczka dobiegła końca. Sroga zima przytrafiła nam się tej wiosny, czarne chmury wisiały nad głowami, a mimo to my mieliśmy dobre humory i poczucie, że kolejny raz dane nam było dobrze się bawić i sympatycznie spędzić dzień od szkoły wolny.

Bogumiła Glanowska

Wycieczka do tężni solankowej w Wieliczce

teznia 3

Kolejna wycieczka i kolejne nowe wrażenia!
11 kwietnia 2017 roku po lekcjach uczniowie naszego gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Wieliczki. Program obejmował zwiedzanie tężni solankowej, spacer po centrum miasta oraz słodki deser. Uczniowie wraz z opiekunami odbyli dwudziestominutową podróż pociągiem Kolei Małopolskich z Krakowa-Łobzowa do Wieliczki.
Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie tężni – największego tego typu obiektu na południu Polski. Budowla ta zajmuje około 7,5 tys. m2, a położona jest niedaleko wejścia do Kopalni Soli. Tężnia istnieje od 2014 roku, zbudowano ją z drewna modrzewiowego wyłożonego tarniną. Spływająca po ścianach tężni solanka jest wcześniej wydobywana z wnętrza Kopalni. Spacer w tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej. Wizyta w tężni wzmacnia odporność oraz oczyszcza drogi oddechowe.
Bez wątpienia wycieczka do tężni solankowej w Wieliczce była atrakcją nie tylko ze względu na walor turystyczny, ale również zdrowotny.
                                                                           

   Opiekunowie: Danuta Hajduk, Jolanta Stefanicka

Spotkanie z teatrem

SOLVAY 2


    Pierwszoklasiści już drugi raz w tym roku szkolnym wspólnie ze swoimi Nauczycielami mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny w Centrum Kultury Solvay. Późną jesienią podziwiali inscenizację II części „Dziadów” Mickiewicza, dziś zaś przyszła kolej na dramat innego romantyka – Juliusza Słowackiego. Dziełem wieszcza przeniesionym na skromne deski wspomnianego teatru była „Balladyna”.
Blisko trzygodzinne przedstawienie przykuwało uwagę wszystkich widzów wspaniałą grą aktorską, znakomitymi kostiumami, często zmienianą scenografią, a także efektami specjalnymi: nastrojową muzyką, gryzącym dymem, trzaskiem gromów, grą świateł, a nawet … chwilowym dojmującym chłodem, gdy tytułowa bohaterka pozbyła się już wszelkich skrupułów w zadawaniu śmierci.
Obcowanie z każdym rodzajem sztuki wzbogaca i pobudza do myślenia, a także formułowania własnych sądów, dlatego wydarzeniom podobnym do dzisiejszego, nie mówimy „żegnaj”, lecz – „do zobaczenia”.

Bogumiła Glanowska

Łączymy pokolenia

seniorzy

Już od trzech lat uczniowie naszego Gimnazjum współpracują z pobliskim Klubem Seniora przy ul. Krowoderskich Zuchów 6.
Dotychczas w ramach współpracy nasi gimnazjaliści wykonali dla Seniorów różne prace  –  pod kierunkiem p. Dominiki Wożniak dekorowali budynek, pod okiem p. Elżbiety Ryby, zgodnie  z cyklem pór roku, porządkowali podwórze oraz ukwiecili ogród.

Oprócz  prac w ogrodzie uczniowie pod opieką p. Anety Bicz i p. Emilii Bubis-Biedy, w ramach innowacji pedagogicznej „Czytanie łączy pokolenia”, spotykali się z Seniorami, aby czytać im poezję.
W dniu 04.04 udaliśmy się, z kwiatami, na zorganizowane przez Seniorów spotkanie wielkanocne. Uczniowie klas 1A, 2A, 3A wraz z opiekunami mogli podziwiać spektakl o Krakowie przygotowany i zaprezentowany przez Seniorów, a także zaśpiewać z nimi znane piosenki biesiadne.
To doświadczenie pokazało naszym uczniom, jak aktywne i twórcze jest życie seniora. Ugoszczeni i posileni słodkościami uczniowie nie pozostali dłużni i postanowili odwdzięczyć się Seniorom, kolejny raz porządkując im ogród.
W najbliższym czasie planowane jest powstanie „Księgi życia”, w której uczniowie spiszą bogate wspomnienia naszych Seniorów, by teraz i w przyszłości mogli z niej czerpać doświadczenie.

Opiekunowie: p. Elżbieta Ryba, p. Aneta Bicz, p. Emilia Bubis-Bieda

Pielgrzymka klas pierwszych w 12. rocznicę śmierci Patrona naszej Szkoły

Gimnazjum przy Kluczborskiej Patrona ma niezwykłego pod każdym względem. Ile by o Nim nie mówić, jak wiele czasu Mu nie poświęcić – nigdy nie będzie za wiele. W najbliższą niedzielę przypada 12. rocznica śmierci Karola Wojtyły, a że mieszkamy w mieście tak silnie naznaczonym Jego obecnością i nawet nieświadomie chadzamy ścieżkami, którymi i On chadzał, przy przepięknej pogodzie ostatniego dnia marca nawiedziliśmy Łagiewniki oraz znajdujące się nieopodal Centrum Jana Pawła II.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że Święty czuwał nad nami i radował się naszą obecnością. Dana nam była nie tylko spokojna, słoneczna i ciepła aura, ale nade wszystko młodszym i starszym Pielgrzymom towarzyszył duch skupienia i nadzwyczajna świadomość uczestniczenia w czymś podniosłym – i nie dotyczyło to wyłącznie udziału w Mszy Świętej odprawionej w dolnym kościele Centrum w intencji Gimnazjalistów.
Papież-Polak spotkał się z nami poprzez ludzi, których dziś postawił na naszej drodze: uroczą i pełną ciepła siostrą Gracją, która pozwoliła nam zajrzeć do celi świętej siostry Faustyny Kowalskiej, gdzie opowiedziała o życiu „sekretarki Miłosierdzia Bożego”, jak nazywano siostrę Faustynę, a następnie zaprowadziła nas przed cudowny obraz Jezusa Miłosiernego i do relikwii Świętej.
Kolejnym Pośrednikiem między Żyjącymi a zmarłym Papieżem, który oprowadził nas po Centrum JPII, był ksiądz doktor Dariusz Guziak – człowiek niezwykłej erudycji, a przy tym skromny i otwarty, posiadacz niebywałej wiedzy z zakresu historii sztuki, symboliki teologicznej, historii Polski oraz życia i dzieła Karola Wojtyły. Piękno Jego opowieści i swoboda, z jaką ją dla nas snuł, nie mogły nie rodzić skojarzeń z osobą Jana Pawła II mówcy wszak świetnego i człowieka wszechstronnie wykształconego.
Trzecią osobą, której wiedza i umiejętność jej przekazania ubogaciły nas w sposób wyjątkowy i silnie związany z przeżywanym okresem Wielkiego Postu, był Przewodnik, który przedstawił naszej grupie historię Całunu Turyńskiego, a także, opierając się na badaniach naukowych, przejmująco opowiedział, jak wyglądały ostatnie godziny życia Jezusa.

 

DSC 0725 2

DSC 0626 2

DSC 0624 3

 

DSC 0693 2

 DSC 0697 2

 

DSC 0712 2

DSC 0692 2

Sutanna, w którą był ubrany Papież podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Czytaj więcej ...

 

"Kim jest człowiek z Całunu?" - ekspozycja kopii Całunu Turyńskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC 0718 2

DSC 0719 2

 

 Pielgrzymka Pierwszoklasistów i Nauczycieli Gimnazjum Nr 12 stanowi hołd oddany Patronowi Szkoły. Symbolicznym wyrazem naszej z Nim więzi było odmówienie po Mszy Świętej litanii do Jana Pawła II, a ostatni akord stanowiło złożenie przed Jego pomnikiem kwiatów i zapalenie zniczy. Wierzymy, że dzień ten zostanie przez naszych Uczniów zapamiętany na długo. Mamy też nadzieję, że w trwającym okresie wielkopostnym albo wówczas, gdy w kościołach zabrzmi radosne „Alleluja!”, Gimnazjaliści od Wojtyły zaproszą swoich Bliskich do Łagiewnik i wspólnie przeżyją tam tak niezwykłe chwile, jakie nam było dane przeżyć dzisiaj.

Organizatorzy: Bogumiła Glanowska, Ks. Grzegorz Kurzec

Fot. Michał Stolarek

 

Dyktando dla każdego?

ortografia

„Markiz, brunet o posturze i naturze donżuana, czyli frywolny marzyciel, trochę megaloman, z dużą dozą nonszalancji, pragnął zaaranżować rendez-vous z markizą, łamiąc wszelkie konwenanse.”

    To było naprawdę niełatwe zadanie! Uczestnicy „Dyktanda dla każdego”, zorganizowanego przez ZSO nr 7 w Krakowie we współpracy z Konsulatem Generalnym Francji, musieli zmierzyć się z tekstem, który oprócz polskich wyrazów zawierał zapożyczenia z języka francuskiego. Były to zarówno słowa już przyswojone polszczyźnie (np. żongler,  lilaróż, aranżować),  jak i wyrażenia w oryginalnej pisowni, typu: rendez-vous, adieu.

W etapie szkolnym, który odbył się 17 marca wzięło udział aż 23 śmiałków, którym niestraszne ortograficzne pułapki. Uczniowie mieli zapisać poprawnie zabawne opowiadanie „O tym, jak ekstrawagancki markiz zbulwersował markizę”. Najlepsze wyniki w etapie szkolnym uzyskali:

1.  Kacper Koniuszy – 3a

2. Julia Plaze – 3a

3. Alicja Pytko – 1a

4. Patrycja Susuł – 3a

5. Oliwia Wrona – 1c

Ta zwycięska piątka uczestniczyła 30 marca w zmaganiach finałowych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7. Tym razem pisali tekst o fantastycznym wieczorze w teatrze variétés.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom „Dyktanda dla każdego”, zwłaszcza zwycięzcom etapu szkolnego i czekamy na wyniki finału!                                                                                                                                                     

Joanna Opalińska

Dzień bez telefonu w naszej szkole

dzien bez telefonu 

Sukces naszej uczennicy w Konkursie Pięknego Czytania w SOSW nr 1 w Krakowie

20170323 095838 4

W czwartek – 23 marca – cztery Uczennice naszego Gimnazjum gościły w SOSW Nr 1 im. Jana Matejki na Konkursie Pięknego Czytania. Każda Dziewczynka przygotowała czytanie innego tekstu: 1. Julka Kasperkiewicz – „Kaspara, księcia kotów” Michaela Morpurgo, 2. Ada Lerka – „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego, 3. Terenia Rostworowska – „Małego Księcia” Antoine’a de Saint Exupery’ego, 4. Ania Wrońska – „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnara.

W kategorii „gimnazja” oprócz naszej Czwórki udział brało około 30 innych Uczniów z różnych miast Małopolski. Wszyscy oceniani byli przez pięcioosobowe Jury, które nie stosowało taryfy ulgowej, a najostrzejszą Jurorką okazała się być Przewodnicząca tamtejszego Samorządu Szkolnego. Tym większą radością napawa nas fakt, że właśnie Julia  - uczennika klasy IIa, przygotowywana przez Panią Iwonę Ogonek wywalczyła w Konkursie trzecie miejsce, otrzymując nagrodę książkową, wielką czekoladę, jabłko – w ramach promocji zdrowego odżywiania i, oczywiście, pamiątkowy dyplom – SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Opiekun: Bogumiła Glanowska, Monika Kretowicz, Iwona Ogonek

Małopolska w liczbach, czyli spotkanie ze statystyką.

us zd 2 2

dzien otwarty us 2   

W dniu 9 marca uczniowie naszego Gimnazjum gościli w siedzibie Urzędu Statystycznego w Krakowie.  Jak co roku skorzystaliśmy z zaproszenia na dzień otwarty urzędu, który organizowany jest z okazji Dnia Statystyki Polskiej.
To własnie 9 marca 1789 roku Fryderyk Józef Moszyński uzasadniał przeprowadzenie spisu statystycznego na ziemiach polskich podczas sesji Sejmu Czteroletniego. Uczniowie klasy 2a i 3a pod opieką p. Moniki Pikuły i p. Iwony Ogonek mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych, logicznego myślenia, poznać możliwości wykorzystania zasobów informacyjnych statystyki publicznej.  Dla uczniów została przygotowana  gra „escape room”- zagadkowy statystyczny pokój, w którym na uczniów czekała seria łamigłówek logicznych i statystycznych. Wyjście z pokoju było możliwe po rozwikłaniu wszystkich zagadek.
Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki a na zwycięzców czekały dodatkowe nagrody.

 Monika Pikuła, Iwona Ogonek

Pokaz sztuki walki Muay Thai

DSC 0543 2

DSC 0532 2

DSC 0547 2

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sport w procesie kształcenia i wychowania odgrywa znaczącą rolę i szczególnie w okresie dojrzewania wpływa pozytywnie na ogólne funkcjonowanie organizmu człowieka. Nasi uczniowie mogli obejrzeć na sali gimnastycznej  pokaz sztuki walki Muay Thai w wykonaniu najlepszych zawodników w Polsce. Dodatkowo gościł u nas znakomity trener - Pan Rafał Ślusarz, który zaoferował uczniom naszego Gimnazjum zajęcia na naszej sali gimnastycznej. Na razie zapisy... Musimy zebrać grupę chętnych, co nie powinno być trudne. O dziwo wśród uczniów chcących uczestniczyć w zajęciach więcej jest dziewczyn. W opinii trenera, już od kilku lat zauważalny jest wzrost uczestnictwa dziewcząt w zajęciach sportowych.

Michał Stolarek

Dyrektor Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12

w Krakowie im. Ksiedza Kardynała Karola Wojtyły

 

Poczet sztandarowy szkoły uświetnia ważne wydarzenia w Krakowie.

poczet konfederacja

Poczet Sztandarowy naszego Gimnazjum pod opieką nauczycielki geografii wziął udział w 249 rocznicy wybuchu niepodległościowego powstania narodowego Konfederacji Barskiej. Uroczystość odbyła się 28 lutego 2017 r. w Kościele Br. Kapucynów przy ulicy Loretańskiej Krakowie.
Mszę św. koncelebrowaną z okolicznościową homilią uświetnił program słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów ze SP nr 61 im. Józefa Piłsudskiego oraz członków Stowarzyszenia Upamiętnienia Konfederacji Barskiej. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem – mogiłą przy ulicy Loretańskiej.

Opiekun: Danuta Hajduk

List od Królowej Elżbiety.

list 1

We have received the message from Her Majesty Queen Elizabeth II in reply to our letter to Her with Christmas and New Year’s wishes! We are very happy about that! This was practical and exciting lesson of writing!

Nasze grudniowe pisanie listu do Królowej Elżbiety ze świątecznymi i noworocznym życzeniami po długim oczekiwaniu zostało zwieńczone sukcesem- otrzymaliśmy krótki list z podziękowaniami i życzeniami pisany w imieniu Królowej przez jej damę dworu. Ta lekcja wytwornej  epistolografii była dla nas bardzo pouczającą i miłą, gdyż nie codziennie otrzymuje się listy od tak znamienitych osób.

Opiekun: Anna Ozga

Jaką szkołę średnią wybrać? Trzecioklasiści przed ważną decyzją.

doradztwo zawodowe 4

 

Dnia 26 stycznia uczniowie klasy 3A i 3B w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyli w „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”.
Trzecioklasiści wraz z opiekunami wybrali się do Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska
i Melioracji w Krakowie. Celem nadrzędnym tych spotkań była pomoc gimnazjalistom w wyborze dalszej drogi edukacyjnej na ponadgimnazjalnym etapie kształcenia. Zaprezentowały się tam różnorodne krakowskie szkoły, przedstawiając swój dotychczasowy dorobek, tradycje, szczególne osiągnięcia oraz ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny.
W trakcie imprezy nie zabrakło atrakcji, takich jak: pokazy, występy artystyczne, konkursy, degustacje i prezentacje, które w sposób niekonwencjonalny próbowały udowodnić, iż warto kształcić się w oferowanych zawodach. Nasi gimnazjaliści mogli także porozmawiać z uczniami i nauczycielami prezentujących się szkół, a także otrzymać ich szkolny folder.
W drodze powrotnej trzecioklasiści odwiedzili również Zespół Szkół nr 1 w Krakowie, w którym mieści się między innymi Technikum Komunikacyjne. Szkoła ta prowadzi „Otwarte czwartki” – dlatego też można było zwiedzić szkołę, poznać jej ofertę edukacyjną i wziąć udział w zajęciach warsztatowych.
Organizacja wyjścia na „Styczniowe spotkania gimnazjalistów” związana była z doradztwem zawodowym. Właściwy wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest jedną z pierwszych, a jednocześnie ważniejszych decyzji życiowych młodych ludzi, warto więc było skorzystać z okazji, aby w jednym dniu i miejscu zapoznać się z aktualnymi ofertami edukacyjnymi krakowskiego szkolnictwa, tak aby podjęta decyzja okazała się najtrafniejszą – zgodną z zainteresowaniami i predyspozycjami każdego ucznia.

Opiekunowie:  Aneta Bicz, Emilia Bubis-Bieda, Katarzyna Niewiadomska-Węgrzyniak

Stop The Culture of Waste. Stop Kulturze Marnotrawienia. Kolejna odsłona akcji.

stop the culture of waste

MŁODZIEŻ GIMNAZJUM NR 12 W AKCJI: POMAGAMY NASZEJ PLANECIE!- KOLEJNA ODSŁONA PROGRAMU „EDUKACJA OKNEM NA ŚWIAT”.

W piątek 17 lutego o godz. 9.00. zwyczajowo na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR odbył się kolejny już wykład w języku angielskim w ramach programu „Edukacja Oknem na Świat”. Grupa młodzieży z naszego gimnazjum pod wodzą p. Jolanty Stefanickiej oczywiście aktywnie w nim uczestniczyła, gdyż nie są nam obce sprawy ekologii i ratowania dobrostanu naszej planety, a przy okazji pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych. Wykład składał się z 2 części: I CZĘŚĆ – zachęcenie młodzieży do udziału w kampanii społecznej ‘STOP THE CULTURE OF WASTE’ - ’STOP KULTURZE MARNOTRAWIENIA’, którą organizatorzy propagują i promują zarówno w Polsce jak i w Kanadzie. II CZĘŚĆ-przybliżenie zagadnienia kompostowania- akcja ‘KOMPOST TO MOC I ŻYCIE’ W trakcie wykładu został ogłoszony konkurs na najlepsze hasło reklamowe wspomnianej kampanii społecznej, a tuż przed wykładem fotoreporterzy  Gazety Wyborczej zrobili nam wspólne zdjęcie promujące kampanię. Do kampanii można przyłączyć się w prosty sposób, jak napisała pani Margo Koniuszewski z Fundacji The Bridge: „Bądźcie z nami: FUNDACJA THE BRIDGE www.thebridge-foundation.org <http://www.thebridge-foundation.org/>; https://www.instagram.com/the.bridge.foundation/ <https://www.instagram.com/the.bridge.foundation/>;

Dear Friends! Tomorrow, Friday, Feb 17th at 9.00 am in Cracow, GRAND LAUNCH of the STOP THE CULTURE OF WASTE CAMPAIGN! We are looking for you on Facebook - post, comment, and share it with your friends! Give 👍

Together we will make it happen! THE BRIDGE FOUNDATION www.thebridge-foundation.org <http://www.thebridge-foundation.org/>; https://www.instagram.com/the.bridge.foundation/ <https://www.instagram.com/the.bridge.foundation/>;

Opiekun: Anna Ozga

Coś dla zakochanych, czyli Dzień św. Walentego

walentynki

     Jak co roku w naszym gimnazjum działa Poczta Walentynkowa. Uczniowie mogą wrzucać walentynki do specjalnie przygotowanej „skrzynki pocztowej”. W dniu imienin świętego Walentego, który już w XV wieku został uznany za patrona zakochanych, przedstawiciele Rady Uczniowskiej  roznoszą kartki z wyrazami sympatii po klasach.
Także w tym roku szkolnym Poczta Walentynkowa cieszyła się dużą popularnością. W klasach 1b i 2a wszyscy uczniowie otrzymali kartki z czerwonym serduszkiem, a w klasie 3b nawet drobne, słodkie prezenty. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na  czerwono, zdobywając tym sposobem kolejne punkty w konkursie o tytuł  Superklasy. Rada Uczniowska dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy.

Opiekun RU: Iwona Ogonek

Prawdziwa sztuka. Zainspirowani naturą. Wystawa: „Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu”

manggha

W_dzisiejszym skomercjalizowanym świecie, gdzie w pogoni za tanią rozrywką prawdziwa sztuka przegrywa z grami komputerowymi, filmami DVD i Facebookiem, ważne jest rozbudzanie zainteresowań kulturalnych uczniów, uczenie ich świadomego odbioru dzieł sztuki i uczestnictwa w kulturze.

Dlatego w ramach zajęć pozalekcyjnych 17 stycznia pod opieką nauczycieli uczniowie z grupy wolontaryjnej (i nie tylko) mieli okazję obejrzeć niesamowitą wystawę przygotowaną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Wystawa „Kachō-ga. Obrazy kwiatów i ptaków w sztuce Japonii i Zachodu” to fascynujące drzeworyty, siedemnastowieczne zielniki i ornaty, wspaniałe grafiki, rysunki m. in. Stanisława Wyspiańskiego, które z całą pewnością mogą oczarować i zachwycić każdego, kto zdecydował się odwiedzić Muzeum Manggha.

 Edyta Madej z klasy 3b tak opisała swoje wrażenia:

„(…) Główna część wystawy poświęcona była pracom malarskim i dziełom rzemiosła artystycznego, ale były również witraże i przeróżne szkice ptaków, zwierząt i roślin. Po wejściu na ekspozycję mogliśmy się rozdzielić, każdy z nas mógł w swoim tempie pooglądać każde dzieło. Po opuszczeniu wystawy nauczyciele przygotowali dla nas niespodziankę, wszyscy usiedliśmy przy stolikach. Każdy z nas miał okazję spróbować jednego z trzech rodzajów japońskiej herbaty.”

Ewa Dziób i Jolanta Stefanicka

                                                                                                         

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka w naszym Gimnazjum.

"Miłość się nie pisze, miłość się czuje".

WP 20170118 10 34 24 Pro 3

   Na zdjeciu: Eryk Gorgoń z klasy 2b czyta rówieśnikom fragmenty książki.    

Dzień bez przyjaciela to jak dzbanek, w którym nie została nawet kropelka miodu!

- Kubusiu, jak się pisze "miłość"?
- Prosiaczku, "miłość" się nie pisze. Miłość się czuje!
Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić!

Jestem tu, gdzie stoję, a jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.

 

   Kubuś Puchatek mieszka w Stumilowym Lesie. Kochają go miliony dzieci na całym świecie, niezdarnego Misia o Bardzo Małym Rozumku. 18 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka – jest to data urodzin pisarza Alana Alexandra Milne`a. Brytyjski autor wymyślił przygody małego misia i jego przyjaciół dla swojego syna Christophera. Jedna z zabawek dziecka - pluszowy niedźwiadek Winnie stał się pierwowzorem dla Puchatka. Z tej okazji w naszej szkole również odbył się Dzień Kubusia Puchatka. W tym dniu obowiązywał kolor żółty, na przerwach chętni uczniowie czytali fragmenty książki A.A. Milne`a i zajadali się chlebkiem z miodem. Można było również zdobyć dodatkowe punkty w rywalizacji o tytuł Super Klasy. Organizatorem szkolnego spotkania z Puchatkiem była Rada Uczniowska wraz z opiekunem p. Iwoną Ogonek, natomiast plakaty informacyjne wykonała grupa wolontaryjna.

   Choć bohater został nazwany Misiem o Bardzo Małym Rozumku, wypowiada wiele mądrych zdań i wszyscy możemy się czegoś od niego nauczyć.

Iwona Ogonek, Joanna Opalińska

В школах з’являться класи для іноземців

24 січня 2017

Агнєшка Май

В краківських школах навчається понад 1,5 тис. іноземців.

Йдеться про наступне. Учні з-за кордону зможуть навчитись польської мови і приготуватись до нових умов у так званому підготовчому класі.

В Гімназії №12 на вул. Ключборска має з’явитись перший у Кракові клас для дітей, які не знають добре польської мови. Йдеться про учнів з польських родин, котрі повернулись з-за кордону, а також про учнів з родин іноземців — говорить Міхал Столярек, директор Гімназії №12.

Створення таких класів можливе завдяки розпорядженню міністра освіти від 9 вересня 2016 р. Відповідно до нього в школах від нового року можуть з’явитись підготовчі класи, в яких учні матимуть змогу пізнати або вдосконалити польську мову.

Зараз такі учні немовби кинуті до глибокої води: одразу потрапляють до класу, де мусять навчатись по-польськи. Спочатку нічого не розуміють на уроках. Лише після кількох місяців, — батьки зазвичай наймають для них репетиторів — опановують мову, а ще разом з тим мусять опанувати навчальну програму.

В підготовчих класах учні матимуть три години вивчення польської мови. Крім того звичайні уроки проводяться польською, але з допомогою вчителя, котрий володіє також їх мовою. Ще в програмі пропонується вивчення культури країни, з якої походить учень. Разом з тим передбачено вирівнювальні заняття. Кількість учнів у такому класі не може перевищувати 15.

На думку Барбари Новак, Малопольського куратора освіти, таке представництво в Кракові дуже потрібне, оскільки родин, котрі повертаються з-за кордону щораз більше. — Побачимо, яким буде попит на такі класи. Важливо, аби учні, що вертаються до Польщі або приїжджають з інших країн, не були в програшному становищі на початку навчального року — говорить Барбара Новак.

Ще не відомо, чи в Гімназії №12 з’явиться один клас для іноземців, чи вона цілком перекваліфікується в школу для осіб, які приїхали з-за кордону. — На мою думку, такі діти не повинні бути згруповані в одному закладі. Важливо також, щоб були близько до школи — зазначає Міхал Столярек. Однак він також підкреслює, що все залежить від зацікавленості.

В краківських навчальних закладах вчиться понад 1,5 тис. іноземців. Найбільше з них — біля 500 — то Українці.

З огляду на привабливість для іноземців Інтернет-сторінка Гімназії №12 представлена чотирма мовами: польською, англійською, російською і українською. Гімназія на вул. Ключборскій відповідно з початковими планами мала бути ліквідована. Однак після громадських консультацій президент Кракова вирішив перекваліфікувати її в основну школу.

Директор школи має також інший задум щодо заохочення учнів. З нового семестру розпочинаються уроки з каліграфії. Як переконує Міхал Столярек, йдеться не лише про навчання дітей гарному письму в епоху комп’ютерів. Науковці довели, що навчання каліграфії позитивно впливає на розвиток мозку: під час ручного старанного писання працює 300 осередків мозку, тоді як під час писання на комп’ютері — лише 30.

Brzozowa 14, świeca, stalówka, gotyckie litery, atrament i Chorał Gregoriański, Nasze przygotowania do przyjęcia siedmiolatków i Dzień Pisania Odręcznego.

POLSKI

IMG 20170120 175910 4

DSC 0006 2

IMG 20170120 184758 2

DSC 0012 4

DSC 0004 2

Nasze przygotowania do przyjęcia siedmiolatków i Dzień Pisania Odręcznego.

 

Chłód na tyle przenikał gości, że każdy z nich poszukiwał pospiesznie wskazanego adresu. Józef Dietl, Święty Sebastian i ten niesamowity żydowski Kupiec - Berek Joselewicz. Echa ich życiowych postaw przeszyły moje myśli. Przechodząc przez każdą z tych ulic, próbuję wyłapać w oddali tabliczkę z napisem Brzozowa. Potem już tylko numer 14. Wiem, że dzisiejsze spotkanie i zadanie do wykonania jest trudne. Nie tylko dla mnie, ale również dla pozostałych Nauczycieli. Przecież to dziś my będziemy w roli uczniów. Dziś zajęcia z kaligrafii.

Dopóki będziemy pisać pięknie odręcznie, zachowamy sens nauczania i wychowania przez estetykę, piękno i dobro.

Już od września tego roku przyjmiemy do naszej szkoły pierwszoklasistów. Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 od 1 września 2017 roku wg projektu uchwały Prezydenta Miasta Krakowa będzie Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły.

By być najlepszym wychowawcą i nauczycielem trzeba stale dokonywać refleksji nad swoimi działaniami i stale twórczo się rozwijać. W końcu w Piśmie stoi: „Nie samym chlebem żyje człowiek”, a i współczesny filozof, Tadeusz Gadacz, zauważa, że życie nie polega jedynie na wymianie energii, spożywaniu i wydalaniu, ale nade wszystko na twórczym działaniu („O umiejętności życia”).

Trochę chęć tworzenia, a trochę ciekawość spowodowały, że ośmioro naszych Nauczycieli, wzięło udział w warsztatach pisania kaligraficznego w Galerii 2 Światy, w której mieści się siedziba Fundacji Sztuka Kaligrafii.

Dorośli ludzie, którzy w swoim życiu zapisali ręcznie niejedną kartkę, zasiedli przy wygodnych stołach nad papierem milimetrowym i z piórkiem w ręku i z chwili na chwilę coraz mocniej dawali się unieść wehikułowi czasu, stając się średniowiecznymi skrybami, spowitymi dźwiękami chorałów gregoriańskich i mozolnie, w wielkim skupieniu stawiającymi gotyckie litery.

Wszyscy poszliśmy tam, by już w przyszłym tygodniu zainaugurować z Uczniami w naszej Szkole naukę kaligrafii, która nie tylko wpłynie na wyrobienie pięknego charakteru pisma – a ono, jak wiadomo, jest zwierciadłem duszy, ale także usprawni procesy myślowe, ponieważ w trakcie pisania ręcznego mózg pracuje aktywniej. Dodatkowo dzień 23 stycznia, to Dzień Pisania Odręcznego.

Mamy nadzieję, że uda nam się rozbudzić w naszych Uczniach przyjemność, jaką daje niespieszne, staranne pisanie i że dzięki temu nowemu zajęciu w nieodległej przyszłości przekonają się, że stali się spokojniejsi, uważniejsi, lepiej skoncentrowani, a to wprost przełoży się na przyswajanie przez Nich wiedzy. Ufamy, że rozwój Dzieci przez piękne pisanie powoli – bo wszystko, co wartościowe wymaga czasu - będzie stawał się faktem.

 Michał Stolarek

Dyrektor Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie imienia Księdza Kardynała Karola Wojtyły

 

Najsławniejsza historia o miłości na scenie Teatru Słowackiego! NEW YEAR STARTS WITH SHAKESPEARE !

POLSKI

Romeo i Julia fot E Krasucka 01 2

Nowy rok rozpoczęliśmy od mocnego akcentu teatralnego. W środę 11 stycznia klasy drugie wybrały się do Teatru im. Juliusza Słowackiego na przedstawienie „Romeo i Julia”.

           Reżyser Marcin Hycnar wystawił tragedię Szekspira jako widowisko taneczno – muzyczne, zachwycające swoją energią, pomysłami scenograficznymi, barwnością kostiumów, rozmachem inscenizacyjnym. Znana wszystkim historia nieszczęśliwych kochanków z Werony zyskała nowe życie dzięki uwspółcześnionej interpretacji. Mogliśmy się przekonać, że jest to dzieło uniwersalne, ponadczasowe.

A oto fragment recenzji Mateusza Durowskiego z klasy 2 a:

„Spektakl był bardzo porządnie zrobiony i zagrany przez aktorów. Scenografia też mi się podobała, a szczególnie otwierające się u góry na ścianie okno. Przedstawienie było bardzo długie. Pierwszy akt trwał prawie dwie godziny, nie wiem, ile drugi. Jednak najbardziej podobał mi się pomysł osadzenia akcji we współczesności, co niewiele zmieniło w fabule, oprócz sceny balu u Capulettich. Zamiast spokojnej muzyki, typowej dla czasów Szekspira, mieliśmy w przedstawieniu muzykę jak na dzisiejszych dyskotekach.”(fot. E.Krasucka)

                                                                                                                        Joanna Opalińska

 

Pierwszy śnieg, Wigilie i wspólne kolędowanie.

Wigilia to tak wyjątkowy moment w roku, że w naszym Gimnazjum świętowaliśmy ją przez dwa dni.

14 grudnia, we środę, nauczycielka języka angielskiego Pani Elżbieta Ryba wraz z kilkorgiem Uczniów zaprezentowała piękny program artystyczny. Złożyły się na niego kolędy śpiewane w języku angielskim przez Julię Plaze, której akompaniował Fabian Dydaś, a za oknem jak na zamówienie sypał pierwszy tej zimy śnieg. Na zakończenie wszyscy zebrani na głównym holu szkoły zostali poczęstowani pysznymi pierniczkami upieczonymi przez nasze Uczennice i roznoszonymi wśród Uczestników spotkania w pięknych wiklinowych koszykach.

Druga część wigilijnego spotkania odbyła się w ostatnim przedświątecznym dniu, czyli w czwartek 22 grudnia i składała się z trzech części.

Po drugiej lekcji cała Szkoła zgromadziła się jak tydzień wcześniej na pierwszym piętrze. Pan Dyrektor Michał Stolarek przywitał serdecznie wszystkich Uczniów i Nauczycieli, po czym zapowiedział występ Julii Kasperkiewicz. Uczennica II A zagrała na nowo zakupionym pianinie kolędę "Przybieżeli do Betlejem". Po Jej występie przyszła kolej na Uczennice klasy I B: Adę Lerkę i Zuzię Zbroję, które na ten wyjątkowy dzień przygotowały pod opieką Nauczycielki Bogumiły Glanowskiej recytację wiersza Bronisławy Ostrowskiej „Gwiazdka”. Następnie swój talent zaprezentował Fabian Dydaś z kl. III, który zagrał kolędę "Gdy się Chrystus Rodzi". Ostatni tego dnia indywidualny akcent należał do Julii Plaze. W Jej wykonaniu usłyszeliśmy wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych”.

Po występach solistów, wszyscy zebrani zostali zaproszeni przez Pana Dyrektora do wspólnego kolędowania i budynek wypełnił się melodiami najpiękniejszych polskich kolęd, wygrywanymi przez nauczycielkę muzyki, Panią Klaudię Żak i naszym chóralnym śpiewem. Na zakończenie Ksiądz Grzegorz pieknymi słowami uwieńczył nasze spotkanie i zaznaczył, że "jeśli Bóg i wiara jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne też będzie poukładane".

Następną częścią świętowania tego wyjątkowego dnia były spotkania wigilijne w klasach. Piękny akcent stanowiły odwiedziny Apostołów Wspólnoty: z każdej klasy do reszty grup szło kilku Uczniów, niosąc od siebie jakiś dar: róże, stroik, własnoręcznie upieczone ciastka, a nawet … wyśmienity barszcz. Nad wszystkimi unosił się zapach ciast, cytrusów, a przede wszystkim duch wzajemnej sympatii.

Kiedy klasowe Wigilie dobiegły końca, przy wspólnym stole spotkali się w końcu Pracownicy Szkoły wraz z zaproszonym Księdzem Markiem Hajdyłą – proboszczem pobliskiego kościoła Świętej Jadwigi Królowej. Wszyscy dzielili się opłatkiem, a potem długo rozmawiali, racząc się doskonałym barszczem i wspaniałymi wypiekami. Było tak, jak powinno być wśród ludzi sobie bliskich: serdecznie i spokojnie.

Wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i sobie samemu życzę, by nasze własne Święta upłynęły w podobnej atmosferze życzliwości i zrozumienia, a Nowy 2017 Rok przyniósł nowe nadzieje i ich pomyślną realizację.

                                                                                                              Michał Stolarek

Dyrektor Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły

 

"WIERSZ NA BOŻE NARODZENIE"

autor: Wojciech Młynarski

 Takie prościutkie przemyślenie
na Święta w głowę mi się wwierca,
że każde Boże Narodzenie
to jest pytanie o stan serca.

Gdy złączy nas stajenka cicha,
czujemy jedną chwilę małą,
że nasze serce jeszcze dycha,
że nie ze wszystkim nam stwardniało,

Że został mały punkt, szczelina,
gdzie się choć jedna iskra złoci,
od której nagle się zaczyna
płomyk nadziei i dobroci.

Spójrz - znów mamy po lat siedem,
w kolebce Panna Syna pieści,
w krąg jest inteligencka bieda,
ale stół biały wszystkich zmieści.

Jest przy nim nas gromadka liczna
i chociaż goło, lecz wesoło,
i Twoja Matka - jaka śliczna,
ściska się z Tobą pod jemiołą.

Pamiętasz to? Poczułeś dreszcze?
To znaczy, że nie zginiesz w tłumie.
Wzruszyłeś się? Pożyjesz jeszcze
i sercem parę spraw zrozumiesz,

Bo jest w tym chyba jakaś racja,
że Święta w białych pól kobiercu
to jest magiczna operacja
czyniona na otwartym sercu.

Z tym sercem zawsze stara bida,
stwardniałe, zimne, ciężko chodzi,
więc taki zabieg mu się przyda
na Święta, gdy się Chrystus rodzi.

Nim się kłopotów zwali tyle,
co zawsze były, są i będą,
otwórz swe serce i na chwilę
spróbuj podleczyć je kolędą...

1998

Podsumowanie współpracy Uczniów z Seniorami i wspólne kolędowanie.

16 grudnia 2016 r. w naszym Gimnazjum odbyło się zakończenie Projektu „Działajmy Razem” połączone z podsumowaniem działania Grupy Wolontariackiej. W spotkaniu wzięli udział Uczniowie, Seniorzy z Krowodrzy Górki, Przewodniczący Rady Dzielnicy IV Pan Jakub Kosek i organizatorzy: p. Krzysztof Mycek, Danuta Hajduk i Jolanta Stefanicka. Podczas uroczystości jedenastu uczniów zostało nagrodzonych za zaangażowanie, pracę, aktywną postawę i wzorowe reprezentowanie Szkoły na zewnątrz.

Fabian Dydaś za Legendę z Ciężkowic,

Aleksander Kociarz za Oświadczyny z Suchej Beskidzkiej,

Jarosław Karaskiewicz za zdjęcia z Ciężkowic,

Jan Steinbichler za zdjęcia ze Skałek Twardowskiego,

Anna Keller, Karolina Grochowska i Konrad Kucharski za Wolontariat,

Anna Wrońska, Teresa Rostworowska i Franciszek Skotnicki za Warsztaty Świąteczne.

Nagrodę utrzymała również Seniorka: Pani Irena Łuczyńska za zdjęcia z Wawelu.

W miłej przedświątecznej atmosferze wszyscy zgromadzeni śpiewali kolędy przy akompaniamencie naszego ucznia Fabiana Dydasia i Dyrektora Szkoły - Michała Stolarka oraz solowym śpiewie Julii Plaze.

Na zakończenie Pan Dyrektor Michał Stolarek podziękował wszystkim za aktywny udział w Projekcie, podkreślając szczególnie radość z obecności Seniorów w spotkaniu świątecznym. Pan Dyrektor zaznaczył, że tylko budując pomost pomiędzy seniorami a ludźmi młodymi będziemy w stanie ukazać wartość połączenia doświadczenia życiowego z młodzieńczym porywem i zapałem. Współistnienie młodzieży i seniorów, zauważył Dyrektor Stolarek, na naszych oczach stało się faktem i będzie owocować wzajemnym szacunkiem, sympatią i obustronnym wsparciem.

Na zakończenie Pan Dyrektor zaprosił Gości na kolejne takie spotkanie przed Świętami Wielkanocnymi.

Mikołajkowo na kręgielni!

pizza

15 grudnia postanowiliśmy spędzić na sportowo, dlatego wybraliśmy się z naszymi Wychowawczyniami, Paniami Moniką Książek i Bogumiłą Glanowską do centrum handlowego Plaza na kręgle.

Pierwszą lekcję, którą była królowa nauk, mieliśmy zgodnie z planem, a jakże – dzień bez matematyki jest dniem straconym ;), ale krótko po 9 wyruszyliśmy w 16-osobowym składzie na pętlę krowoderską.

Dwa tramwaje później znaleźliśmy się u celu. Na trzech torach zaczęła się rywalizacja, na szczęście niemająca nic wspólnego z walką – zależało nam na świetnej zabawie i udało się, a niektórzy z nas po kilka razy zdołali strącić wszystkie kręgle w jednym rzucie kulą.

Po sportowych emocjach poszliśmy jeszcze na małe co nieco do McDonalda, po czym rozpoczęliśmy powrót w kierunku szkoły.

Bardzo cieszymy się, że od czasu do czasu możemy gdzieś razem wyjść – najbliższa taka okazja jeszcze przed feriami.

Czytamy w języku Szekspira

czytamy szekspira

   

     W blasku świec, w cichej i przytulnej, a poniekąd magicznej  aurze biblioteki szkolnej, w czwartek 8 grudnia odbył się niezwykły konkurs pięknego czytania literatury angielskiej. Licznie przybyli tam uczniowie, chętni, by wykazać się umiejętnościami językowymi oraz sprawdzić się w interpretacji artystycznej tekstu, tym trudniejszego dla nich, że był to tekst w języku obcym. Uważne słuchanie interpretacji różnych fragmentów z utworów anglojęzycznych w wykonaniu koleżanek i kolegów wytworzyło bardzo naukową atmosferę, uczestnicy inspirowali się nawzajem do jak najlepszego zaprezentowania wybranego tekstu. Niedoścignioną okazała się interpretacja Piotra Siecińskiego z 3a, który zajął I miejsce w kategorii klas drugich i trzecich, natomiast I miejsce w kategorii klas pierwszych uzyskała Karolina Opach z 1b.
Każdy uczeń został nagrodzony upominkiem, był także słodki poczęstunek, na który z pewnością wszyscy zasłużyli.
Uczestnikom konkursu, zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Opiekunowie: M. Hamada i A. Ozga

Mikołajowe niespodzianki w bibliotece.

mikolaj biblioteka

Co się pod tym kryje? - zastanawiali się wszyscy uczniowie, kiedy losowali kolorowe karteczki. Okazało się, że losy stanowiły tylko przepustkę do otrzymania mikołajowych upominków, gdyż należało na nie zapracować!

Otóż numer losu był numerem pytania, na które trzeba było odpowiedzieć, zagłębiając się w wybrane książki, takie jak na przykład „Hobbit”, „Zwiadowcy”, „Opowieść wigilijna”, „Baśniobór” czy „Pamiętnik nastolatki”. Nie było powiedziane wprost, w której z nich powinno się szukać odpowiedzi. Tu przydatna była umiejętność dedukcji i logicznego myślenia, a przede wszystkim czytania ze zrozumieniem. Często pytanie wydawało się pozornie trudne, jeśli ktoś nie przeczytał go zbyt uważnie. Poza tym, nawet jeśli znało się daną książkę, niełatwo było udzielić odpowiedzi bez dotarcia do odpowiedniego fragmentu.

Niektórym zabawa tak się spodobała, że losowali pytania kilkakrotnie. Za dobrą odpowiedź każdy mógł sobie wybrać jedną nagrodę z określonego zestawu, a dodatkowo dla wszystkich były także cukierki i zakładki. To był bardzo „oczytany” Mikołaj!

                                                                                                         Małgorzata Hamada

Dzień św. Andrzeja - wróżby i wyprawa do Szkocji.

 30 listopada to dzień św. Andrzeja - Patrona Szkocji. W naszym Gimnazjum połączyliśmy polskie wróżby andrzejkowe, wiedzę o Szkocji i naukę języka angielskiego. W taki sposób, ten wyjątkowy tygiel edukacyjno - zabawowy był świetnym pomysłem na zaangażowanie Uczniów. Każdy przecież jest ciekawy swojej przyszłości. Szlifując swoje umiejętności jezykowe, Uczniowie musieli sami przetłumaczyć sobie tekst przeznaczenia. Oczywiście zdecydowanie potrzebna była wiedza na temat czasów przyszłych w jezyku angielskim. Zabawne przepowiednie spełniały się prawie natychmiast. Dobra zabawa i nauka przez praktykę to klucz do sukcesu w kształceniu językowym młodych ludzi.

Opiekun: Anna Ozga

74. Konkurs Szopek Krakowskich

konkurs szopek 12.2016

SZOPKI UCZNIOWIE 12.2016  Tradycyjny Konkurs Szopek Krakowskich odbył się w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim Rynku Głównym. Grupa 18 uczniów naszego Gimnazjum wybrała się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie należało zarejestrować szopkę do udziału w 74. edycji Konkursu. Ponieważ warto pielęgnować tę wspaniałą krakowską tradycję, młodzież z klasy 1a zgłosiła do konkursu własnoręcznie wykonaną szopkę. O godzinie 12.00, przy dzwięku hejnału, uczniowie w korowodzie szopkarzy udali się do Muzeum Historycznego, gdzie obradowało Jury Konkursu.

Na zdjęciu obok - uczniowie i ich Szopka.

Więcej o Konkursie przeczytasz tutaj.

Jolanta Stefanicka i Dominika Woźniak

Konkurs wiedzy o historii i kulturze USA w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego

usa nowe

usa

W poniedziałek, 14 listopada trzech uczniów naszej Szkoły: Piotr Sieciński z klasy 3a, Adam Grocholski i Piotr Opach z klasy 2a reprezentowali nasze Gimnazjum w Konkursie Wiedzy o Historii i Kulturze Stanów Zjednoczonych.

Uczniowie odpowiadali na 30 specjalistycznych, szczegółowych pytań zadawanych przez przez Panią Konsul z Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Uczniowie mieli także okazję poćwiczyć w praktyce płynność językową, umiejętności autoprezentacji, współpracę w zespole oraz zdobytą wcześniej wiedzę.

Zajęliśmy zaszczytne 9 miejsce wśród renomowanych szkół krakowskich biorących udział w tymże konkursie. Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego zepewniła uczestnikom liczne gadżety i nagrody.

Z pewnością w przyszłym roku nie zabraknie nas w kolejnej rywalizacji.

Opiekun: Anna Ozga

 

Vincent van Gogh – multimedialnie! VAN GOGH ALIVE – The Experience


van gogh wystawa

van gogh

van slajdy

 

 

 

 

 

 

 Obejrzyj na YouTube.com

 Wystawę można oglądać do

8 stycznia 2017 roku.

Miejsce: Zabytkowy Dworzec Główny w Krakowie, Pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 (obok Galerii Krakowskiej)

"Taras kawiarni w nocy"

The Cafe Terrace on the Place du Forum, Arles, at Night

obraz Vincenta van Gogha namalowany we wrześniu 1888 podczas pobytu artysty w miejscowości Arles.

29 listopada byliśmy na niezwykłej wystawie. Pod opieką Pani Ewy Dziób i Pani Joanny Opalńskiej, obejrzeliśmy ekspozycję dzieł holenderskiego mistrza malarstwa w zabytkowym budynku Dworca Głównego.

Podziwialiśmy obrazy van Gogha wyeksponowane w zupełnie inny sposób niż na tradycyjnej wystawie muzealnej. Kompozycje były wyświetlane w formie wielkoformatowych, tętniących kolorami obrazów, które ciągle się zmieniały, zajmowały całe ściany, ogromne plansze, nawet podłogę. Ekspozycji towarzyszyła nastrojowa muzyka.

Wrażenia były wspaniałe - wibrująca symfonia światła, koloru i dźwięku to dla odbiorcy niezapomniane przeżycie. Dane nam było wejść w świat wyobraźni van Gogha, lepiej zrozumieć jego sztukę i docenić kunsztowny styl malarski. Rację należy przyznać amerykańskiemu poecie Waltowi Withmanowi, który zauważył: "Omylne bywają czasy w wyborze przedmiotów pochlebstwa i nagrody", bowiem dziś malarstwo genialnego postimpresjonisty osiąga zawrotne ceny na aukcjach dzieł sztuki.

Uczniowie Gimnazjum oraz  Joanna Opalińska i Ewa Dziób

Wieczór z broadwayowskim przebojem w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie !

arsenicandoldlace

Piątkowy wieczór - 25 listopada - postanowiliśmy spędzić w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, oglądając spektakl Arszenik i stare koronki w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Zachęciła nas do tego recenzja przedstawienia zamieszczona na oficjalnej stronie internetowej Teatru:

„(...) jeśli bawią Was świetnie skrojone czarne komedie w stylu Agathy Christie, jeśli chcecie w teatrze śmiać się do rozpuku, a już za chwilę zamierać z przerażenia, jeśli lubicie być zaskakiwani nieprzewidzianymi zwrotami akcji i wbijani w fotele jej wartkim biegiem, jeśli chcecie spędzić wieczór w towarzystwie plejady bohaterów z krwi i kości, ożywionych na scenie przez najznakomitszych aktorów – ten spektakl jest specjalnie dla Was! (...)”.

Nie zawiedliśmy się, ten wieczór pozostanie niezapomniany, jednak nie tylko dlatego, że recenzja nie była ani trochę przesadzona. Oprócz wspaniałych doznań artystycznych Rodzice, Uczniowie i Wychowawczyni klasy przede wszystkim mogli spędzić ze sobą wspólny czas, tak ważny w procesie wychowania młodych ludzi. I to jest wartość, której przecenić się nie da.

Fragment spektaklu możesz obejrzeć na: YouTube.com

ARSENIC AND OLD LACE (originally titled BODIES IN OUR CELLAR) is a black comedy that debuted on the New York stage in 1941. The story centers on Mortimer Brewster, a drama critic who returns home to find his aunts have been poisoning bachelors and burying them in the basement. His two brothers are both maniacs: Teddy Brewster believes himself to be Theodore Roosevelt, while the estranged Jonathan Brewster is a career criminal and wanted killer. It's funnier than it sounds.

Read more on: http://www.collinsporthistoricalsociety.com/2013/12/the-sordid-criminal-history-of-jonathan.html

Iwona Ogonek

Dzień Misia

 dzien misia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 listopada Szkolne Koło Wolontariatu oraz Rada Uczniowska zorganizowały  Dzień Misia. Jest to pierwsza akcja punktowana w Konkursie na Super Klasę. Najbardziej zgranymi zespołami okazały się klasy 3b i 1c. Na wyróżnienie zasługuje uczennica z 1c, która budziła duże zainteresowanie swoim przebraniem za misia. Uczniowie przekazali część pluszaków na cele charytatywne.

Opiekunowie: Iwona Ogonek i Jolanta Stefanicka

Warsztaty na temat samorządności.

samorzadnosc

 

21 listopada w XI Liceum Ogólnokształcącym miało miejsce niezwykle inspirujące wydarzenie – warsztaty „Samo – rządzenie w szkole”, które były realizowane w formule Open Space, w ramach której przebieg spotkania całkowicie zależy od uczestników - w tym przypadku uczniów i nauczycieli.
To w ich gestii było zaproponowanie odpowiednich tematów rozmowy i – co ważniejsze – aktywne prowadzenie dyskusji. W warsztatach tych brali udział przedstawiciele naszej Rady Uczniowskiej: Zofia Walczyk (klasa 2 a), Anna Keller (klasa 1 a) oraz opiekun RU p. Iwona Ogonek.

Pracowaliśmy w dziewięciu grupach tematycznych, wymienialiśmy się doświadczeniami oraz pomysłami, jak uatrakcyjnić pobyt uczniów w szkole. Samorządy z innych szkół zazdrościły nam wyposażenia szkoły (m.in. kanap, piłkarzyków), tego że możemy organizować dyskoteki i inne atrakcje dla społeczności szkolnej, a przede wszystkim możliwości pozyskiwania środków finansowych na działalność własną Samorządu Szkolnego.

Możliwość aktywnego spotkania się z innymi uczniami jest bezcennym doświadczeniem, za które dziękujemy Organizatorom.

 Iwona Ogonek

 

Cmentarz Rakowicki listopadowym porankiem.

POLSKI

Cmentarz Rakowicki listopadowym porankiem.

W deszczowy sobotni poranek 19 listopada 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum wraz z opiekunem Jolantą Stefanicką zwiedzali Cmentarz Rakowicki. Towarzyszył im przewodnik oraz Seniorzy z Fundacji Uskrzydleni Wiekiem. Listopadowa pogoda wprowadzała dodatkowo nastrój zadumy i refleksji. Młodzież spacerowała po starej części cmentarza założonego w 1803 roku, podziwiała wyjątkowe, stare nagrobki, kapliczki i grobowce, zarówno te odrestaurowane, jak i czekające na odnowienie. Uczniowie zapalili znicze przy grobie Jana Matejki oraz Juliusza Leo.

Dalszy  ciąg tej wspaniałej lekcji historii będzie miał miejsce w przyszłym roku szkolnym.

Opiekun wycieczki:
Jolanta Stefanicka

      

Jak to jest mieszkać obok wybiegu dla pawi i klatki z krokodylem?

indie 3

W ramach cyklu spotkań pt.: "Spotkania z kulturami świata", zaprosiliśmy do szkoły Panią Martę Burzę - podróżniczkę i studentkę filologii indyjskiej i filologii tureckiej. Piękne autorskie zdjęcia okraszone ciekawym słownym opisem, zapach kurkumy i imbiru to kilka sposobów na to, aby młodzież przeniosła się na moment w inny świat. Jak to jest mieszkać obok wybiegu dla pawi i klatki z krokodylem? Czy kolor sari ma znaczenie? Kino indyjskie - nie tylko Bollywood oraz długa ceremonia ślubna. Kultura, zwyczaje, kuchnia, życie codzienne. Indyjska różnorodność ukazana oczami podróżniczki, prawdziwy zapach szafranu - najdroższej przyprawy świata oraz przymierzanie sari ukazały, że można uczyć praktycznie i skutecznie.

Co jeszcze przed nami ?

Nigeria, Maroko, Turcja, Izrael, Azja Południowa i oczywiście polscy podróżnicy i kultura Małopolski !!!

Oprócz tego: Od Izabeli Czartoryskiej, przez Arkadego Fiedlera, do współczesnej Kingi Choszcz. Historie, ich reportaże o odwiedzonych zakątkach świata.

... a na deser: Jak zaangażować się w wolontariat od najmłodszych lat ...

Wawel i Dama z Gronostajem !

wawel i dama z gronostajem 2

 10 listopada 2016 r. uczniowie naszego Gimnazjum wraz z Seniorami z Fundacji Uskrzydleni Wiekiem w ramach Projektu: "Działajmy Razem” zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu. Zorganizowana przez nauczycielkę geografii Danutę Hajduk wycieczka obejmowała 5 wystaw: Komnaty Królewskie, Skarbiec, Zbrojownia, Wawel Zaginiony oraz własność Muzeum Czartoryskich - najcenniejsze w Polsce dzieło pędzla Leonarda da Vinci -Dama z Gronostajem.

Wszyscy zwiedzający, zarówno uczniowie jak i Panie z Fundacji byli niezwykle zainteresowani naszym Dziedzictwem Narodowym i poruszeni jego bogactwem. Wystawy przybliżyły wiedzę z zakresu historii, sztuki wojennej, arcydzieł malarstwa i archeologii.

Seniorki szczególnie wyróżniły za aktywną postawę Jana Zawartkę z kl. II A.

Opiekunowie:

Joanna Kwoczek – Kurleto, członek zarządu Fundacji

Danuta Hajduk – nauczyciel

Monika Kretowicz – nauczyciel

GIMNAZJUM NR 12 W TRAMWAJU PATRIOTYCZNYM!

tramwaj patriotyczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 listopada 2016 roku w dniu 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 1c, 2a oraz 3a zamanifestowali swój patriotyzm biorąc udział w projekcie - Twamwaj Patriotyczny. W tym dniu wokół krakowskich Plant jeździł rozśpiewany, biało - czerwony tramwaj. Młodzież Gimnazjum wraz z opiekunami rozdawała na ulicach Krakowa i w Rynku Głównym chorogiewki, ulotki,naklejki oraz śpiewniki patriotyczne. Zachęcali również do wzięcia udziału w popołudniowej lekcji śpiewania na Rynku Głównym.

Uroczysty Apel z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległosci przez Polskę.

Z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległosci Przez Polskę, społeczność naszego Gimnazjum spotkała się na uroczystym Apelu. Jedenasty listopada to data triumfu Polaków nad zaborcami opuszczajacymi ziemie polskie. Dla nas to okazja, do przypomnienia sobie kart historii i poczucie radości z bycia suwerennym narodem.

W związku z tym w klasach drugich i trzecich odbył się konkurs na prezentację multimedialną: "11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości".

Uczniowie przedstawili swoje prezentacje, które okazały się ciekawą lekcją historii. Podczas uroczystości młodzież zaśpiewała wspólnie kilka pieśni patriotycznych, które nie dość, że były znane uczniom, to dodatkowo pięknie zaśpiewane.

Laureaci konkursu:

I miejsce - Jennifer Schmidt, klasa III a

II miejsce - Julia Witek, klasa IIIb

III miejsce - Rafał Chwistek, klasa IIIb

Wyróżnienie otrzymali: Konrad Lempart i Jan Steinbichler z klasy IIIa

Elżbieta Pływacz

Młodzież pamięta o historii Polski i uczy jej przedszkolaków.

WP 20161110 10 32 02 Pro 2

W ramach Projektu „Młodzież Pamięta” - w 98 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości" uczniowie naszego Gimnazjum odwiedzili 10 listopada przedszkolaków z dwóch przedszkoli samorzadowych - nr 83 i nr 130. Rozdawali biało - czerwone chorągiewki, śpiewali pieśni patriotyczne oraz oglądali program artystyczny przygotowany przez dzieci. Postawa naszych uczniów i ich zaangażowanie oraz ciepłe przyjecie przez przedszkolaków to dowód wychowania patriotycznego tych starszych i młodszych.

Opiekunowie: Iwona Ogonek i Małgorzata Pohrebny

Patriotycznie w Urzędzie Marszałkowskim !

patriotycznie w urzedzie

 Jak co roku uczniowie naszego Gimnazjum biorą  udział w Projekcie "Młodzież Pamięta©" - w kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę". Organizatorami dwudziestej dziewiątej edycji projektu są Małopolskie Centrum Edukacji "MEC" i Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Tym razem śpiewniki patriotyczne oraz biało-czerwone  flagi rozdawaliśmy  pracownikom   Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem.

Iwona Ogonek - opiekun

Ślubowanie klas pierwszych na Rynku Głównym

slubowanie rynek

28 października 2016 roku kolejny raz na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się ślubowanie klas pierwszych krakowskich szkół gimnazjalnych. Wśród rzeszy gimnazjalistów ślubowanie złożyło 19 przedstawicieli uczniów klas pierwszych Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ślubowaniu naszej młodzieży towarzyszył na sztandarze Szkoły jej Patron, co dodatkowo podniosło rangę wydarzenia, bo nie każda szkoła może poszczycić się posiadaniem własnej chorągwi.


Wyjątkowy wolontariusz w tańcu z seniorami !

Uskrzydleni wiekiem nagroda 2 Konrad Kucharski - uczeń klasy 2a został w wyjątkowy sposób wyróżniony przez organizatorów Turnieju Tańca Grand Prix Senior. Zaangażowanie, dojrzałość i mądre działanie ucznia mocno utkwiło organizatorom w pamięci. Postawa ucznia naszej szkoły podczas zmagań seniorów została doceniona i w dniu 27 października podczas zajęć lekcyjnych w obecności Dyrektora Szkoły, Organizatorów turnieju, uczniów i nauczycieli został wyrózniony specjalną nagrodą - grą planszową stworzoną przez studentów Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Takiej gry nie można kupić w sklepie !!! Można w nią jednak zagrać w naszej bibliotece szkolnej, bowiem Konrad, jak przystało na prawdziwego wolontariusza, udostępnił ją wszystkim uczniom.

Dziękujemy !!!

Wolontariat podczas Turnieju Tańca Grand Prix Senior

turniej tanca 2016

Jedną z form aktywności uczniów Gimnazjum nr 12 w Krakowie jest współpraca z Fundacją Uskrzydleni Wiekiem. W ramach wolontariatu uczniowie w dniach 21-23 października 2016 r. pomagali w przygotowaniach oraz w przeprowadzeniu Turnieju Tańca Grand Prix Senior, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 50 w krakowskich Bronowicach. Do zadań wolontariuszy należało przygotowanie sali, dbanie o porządek podczas konkursu, a także obsługa bufetu.

Uczniowie mieli okazję podziwiać zmagania turniejowe w tańcach standardowych oraz latynoamerykańskich. Udział w wolontariacie bez wątpienia dostarczył młodzieży wielu pozytywnych wrazeń.

Jolanta Stefanicka - opiekun

Wycieczka na Skałki Twardowskiego

skałki 10.2016

            28 października odbyła się wycieczka w ramach realizowanego od maja 2016 r. projektu „ Działajmy Razem” – zakładającego współpracę i integrację międzypokoleniową między uczniami naszego gimnazjum a seniorami mieszkającymi na osiedlu Krowodrza Górka, w pobliżu szkoły.

            Trasę wycieczki krajoznawczej na Skałki Twardowskiego opracowała profesjonalnie mgr geografii Danuta Hajduk, poprowadziła tę wycieczkę wraz z nauczycielką języka angielskiego i biologii mgr Elżbietą Rybą. Uczestnicy, w liczbie 31 osób, zapoznali się
z legendą o Janie Twardowskim i historią powstania Rezerwatu Zakrzówek. Poszerzyli też wiedzę przyrodniczą o tym fascynującym zakątku Krakowa. Bardzo wzruszająca była informacja o tym, że w kamieniołomie ciężko pracował w czasie II wojny światowej Patron szkoły, Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła. W trakcie wycieczki uczniowie chętnie pomagali seniorom w pokonywaniu szlaku. Pogoda sprzyjała spacerowi. W scenerii złotej polskiej jesieni mogliśmy podziwiać Uroczysko Skałki Twardowskiego.

Danuta Hajduk

THUSNELDASCHULE W GIMNAZJUM NR 12

grupowe erasmus „Spotkanie kultur: przezwyciężanie barier - wzmacnianie odwagi cywilnej”

W dniach od 10 do 15 października gościliśmy naszych przyjaciół ze szkoły w Norymberdze (Bawaria). Długo oczekiwaliśmy na to spotkanie - od czasu, gdy to my gościliśmy ich w Krakowie, w czerwcu br. Po uroczystym powitaniu rozpoczęliśmy intensywne prace nad naszym projektem „Spotkanie kultur: przezwyciężanie barier - wzmacnianie odwagi cywilnej”. Oprócz warsztatów i zajęć projektowych dotyczących życia w naszej wspólnej Europie, przykładów odwagi cywilnej, projektowania logo naszej wymiany, poznawania wzajemnego naszych kultur i tradycji, uczestniczyliśmy w wielu ciekawych wydarzeniach. Choć pogoda nie sprzyjała, odwiedziliśmy muzeum Auschwitz, zwiedziliśmy Kazimierz i Stare Miasto, wybraliśmy się na rejs po Wiśle. Po zajęciach czekały nas zabawy integracyjne, wspólna nauka Poloneza, mecz towarzyski siatkówki oraz szkolna dyskoteka z konkursami, nagrodami i loterią fantową. Dzięki wspaniałym  Rodzicom naszych uczniów, goście poznali polską słynną gościnność i mieli okazję zasmakować tradycyjnych polskich potraw. Wspaniałe chwile w Krakowie szybko upłynęły i z …. ogromnym potokiem łez zasadziliśmy drzewo przyjaźni pod naszą szkołą, a żegnając się, obiecywaliśmy sobie szybkie ponowne spotkanie.

DO ZOBACZENIA DRODZY PRZYJACIELE!!!

Anna Ozga

INAUGURACYJNY WYKŁAD PO ANGIELSKU NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM ZA NAMI! Ruszamy z programem "Edukacja Oknem na Świat"

edukacja oknem naswiat

W ramach programu "Edukacja - Oknem na Świat" organizowanym na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa UR, wyruszyliśmy poznawać nasz świat i zagadnienia z nim związane. Tematem przewodnim konferencji była ochrona naszej planety przed zniszczeniem oraz zapobiegania degradacji środowiska naturalnego. Te ciekawe zagadnienia poznajemy w języku angielskim, zatem ich wartość edukacyjna znacznie wzrasta. Nadmienimy, że ambasadorką akcji w Polsce jest Małgorzata Kożuchowska - znana aktorka teatralna i filmowa.

  W projekcie bierze udział młodzież z klasy 1c naszego Gimnazjum. Uczniowie są bardzo zaangażowani w projekt dzięki opiece nauczycieli języków obcych uczących w szkole: Pani Joanny Wiecheć, Pani Anny Ozgi, Pani Eżbiety Ryby. Nauczyciele nie tylko sprawują opiekę nad uczniami ale służą pomocą w zagłebianiu się w problematykę projektu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności językowe pomogą nam wcielać w codzienną praktykę zasady ochrony środowiska i dzięki temu wszyscy będziemy bardziej przyjaźni dla natury.

Anna Ozga

edukacja oknem na świat

okno na świat

 

Dyskoteka Szkolna z Erasmusem

dyskoteka na stronę nowa 2

Życie szkoły to nie tylko lekcje i sprawdziany, dlatego 13 października Samorząd Szkolny zorganizował pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę.

Przy muzyce puszczanej przez DJ-a, w potęgującym nastrój sztucznym dymie i w energetyzujących błyskach stroboskopów Uczniowie Gimnazjum 12 wraz ze swymi kolegami ze szkoły w Norymberdze bawili się przez blisko trzy godziny. Muzyka płynęła z głośników nieprzerwanie, ale jeśli ktoś potrzebował chwili odpoczynku, mógł przejść do sali, w której Rada Rodziców przygotowała słodko-owocowy poczęstunek. Pod koniec dyskoteki młodzież dostała drobne upominki. Notesiki, długopisy, słodycze, breloczki, maskotki – o tym, co komu przypadło, decydowało przeznaczenie. Jeszcze przed dyskoteką odbyło się losowanie numerków, które później „wskazały” określony drobiazg wręczony szczęśliwcowi przez Przewodniczącą Samorządu Szkolnego, panią Iwonę Ogonek.

Wkrótce zostanie zorganizowana kolejna dyskoteka: andrzejkowo-mikołajkowa, z mnóstwem atrakcji odpowiadających obu okazjom - zapraszamy!

Bogumiła Glanowska

Konkurs Pięknego Czytania

konkurs czytania 11.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 października w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Uczestnicy rywalizowali ze sobą, czytając fragmenty powieści historycznych polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza. Wybrano utwory właśnie tego pisarza, dla upamiętnienia 100. rocznicy jego śmierci, która wypada w bieżącym roku.

WYNIKI KONKURSU

I miejsce: Anna Keller Ia (na zdjęciu)
II miejsce: Alicja Pytko Ia
III miejsce: Katarzyna Niemczura IIb
Wyróżnienie: Adrianna Lerka Ib

Skład jury: Małgorzata Hamada, Joanna Opalińska, Maria Popiela

Dwie osoby z najwyższym wynikiem wezmą udział w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Na pierwszym miejscu "NASZE PROBLEMY"

Szkolna wystawa prezentowała książki o różnej tematyce, największą popularnością cieszył się dział zatytułowany „Nasze problemy” oraz „W świecie fantasy”, natomiast niewielu amatorów znalazły powieści detektywistyczne. Uwagę oglądających przykuwały również „Historie prawdziwe” czyli publikacje oparte na faktach. Po wystawie książki wróciły na swoje miejsce do biblioteki, gdzie nadal czekają na kolejnych czytelników czyli na Was. Przychodźcie jak najczęściej!

„KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

We wtorek 18 października w holu na parterze szkoły będzie urządzona wystawa literatury dla młodzieży, przygotowana z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Przyjdź, obejrzyj, wybierz, wypożycz….. i przeczytaj!

Zapraszamy

Święto Komisji Edukacji Narodowej i Pasowanie Klas Pierwszych

ślubowanie 09.2016

 W dniu 14.10.2016r. odbyło się Ślubowanie klas I połączone ze Świętem Komisji Edukacji Narodowej.

Wszyscy nauczyciele, przybyli rodzice oraz uczniowie klas starszych wzięli udział w uroczystości przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet społeczności Gimnazjum nr 12 oraz w przedstawieniu artystycznym przygotowanym przez pierwszoklasistów.

Tego dnia uczniowie nie mieli zajęć. Rada Rodziców występując w imieniu wszystkich Rodziców uczniów Gimnazjum nr 12 złożyła Pracownikom szkoły życzenia i zaprosiła na słodki poczęstunek.

Bardzo Dziękujemy

1 października br. rozpoczął się II etap Projektu „Działajmy Razem”.

1.10 2016 w sobotę 24 uczniów naszego Gimnazjum uczestniczyło wraz z Seniorami Dzielnicy Krowodrza w wycieczce do Suchej Beskidzkiej i Żywca. Zwiedzili muzea w Suchej i Habsburgów w Żywcu. W Karczmie Rzym zjedli lunch a lody w kawiarni parku żywieckiego. W drodze poznali Pasma Beskidów Makowskiego i Żywieckiego oraz wiele ciekawostek turystycznych nt. mijanych miejscowości w formie konkursu. Za najbardziej aktywną uczestniczkę Integracji została uznana przez Seniorów uczennica klasy 1B Ola Przybyłek a w nagrodę otrzymała mały upominek i wielkie brawa.

Organizatorzy i opieka: Danuta Hajduk i Joanna Kwoczek - Kurleto.

Jesienna wycieczka na Kazimierz

29 września uczniowie uczestniczyli w wycieczce na Kazimierz. Poznali historię budowy miasta za Wisłą przez Króla Kazimierza Wielkiego w XIV w. Podczas wycieczki przeszli ulicami Miodową, Szeroką, Józefa i Wąską i obejrzeli najważniejsze zabytki kultury żydowskiej. Na Placu Nowym zamówili przepyszne zapiekanki reklamowane w wielu przewodnikach turystycznych.

Opieka na 4 wycieczkach jesiennych: Danuta Hajduk i Jolanta Stefanicka.

Koniec języka za przewodnika - Europejski Dzień Języków w naszej szkole

dzien jezykow 09.2016

Rok szkolny zainaugurowany, więc bierzemy się za naukę języków z wyjątkowym impetem. Rozpoczęliśmy od zalogowania się w programie Instaling pomagający utrwalić słówka w kontekście zdaniowym oraz w LearningApps.org, z którym będziemy pracować zarówno na zajęciach jak i w domu w tym roku szkolnym.
26 września odbył się Szkolny Europejski Dzień Języków, który przyciągnął uwagę wielu uczniów chętnych sprawdzić swą wiedzę i umiejętności językowe. Quizy, konkursy, zabawy językowe, przysłowia, tongue twistery, QR kody i inne pokazały że nauka języka jest łatwa, przyjemna i pożyteczna. Zadania rozwiazywano w językach: angielskim i niemieckim, ale pojawiły się także wyzwania z francuskiego i hiszpańskiego. Teraz , gdy czekamy na Gości z Norymbergi w Bawarii, z pewnością te umiejętności przydadzą się każdemu Uczniowi-Europejczykowi! Do dzieła!galeria photo
A. Ozga

Wycieczka uczniów do Nowej Huty

nowa huta20 września uczniowie klas I i II wyruszyli na zwiedzanie Nowej Huty. Najważniejszym punktem programu było Muzeum PRL-u, w którym młodzież otrzymała sporą dawkę informacji o czasach komunizmu i walki o wolność, a także o schronach pod starą częścią Nowej Huty. Z krótką wizytą byli w Nowohuckim Centrum Kultury i pod Pomnikiem Solidarności. Podziwiali też Plac Centralny z charakterystyczną architekturą socrealistyczną i odwiedzili restaurację Stylową.

galeria photo

 

 

Wzgórze Wawelskie

wawelskie wzgorze15 września odbyła się wycieczka na Wzgórze Wawelskie. Pod Krzyżem Katyńskim uczniowie oddali hołd poległym Polakom. Następnie zwiedzili Katedrę Wawelską, Dziedziniec i renesansowe ogrody kwiatowe. Z pozytywną energią podziwiali panoramę Krakowa i zakole Wisły od strony Smoka Wawelskiego.

galeria photo

 

 

Wycieczka śladami Ks. Kard. Karola Wojtyły - Patrona naszej szkoły.

śladami patrona

W dniu 8 września uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce śladami Patrona naszej szkoły. Trasa wycieczki przebiegała przez  Błonia w kierunku Rynku Głównego. Spacerem przez Park Jordana przeszliśmy pod Kamień Papieski. Następnie ulicą Piłsudskiego i Franciszkańską dotarliśmy do Rynku, a potem dla ochłody podziwialiśmy fontannę na Placu Szczepańskim.

.

 

galeria photo

 

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 15

 

ul. Kluczborska 3; 31-271 Kraków

Telefon: 12-633-74-60
Fax : 12-633-74-60 wew. 13
Pedagog  660 574 368
Pokój nauczycielski 12-633-74-60 wew. 12

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 14:00

 

Szkoła położona jest na terenie osiedla Krowodrza Górka w pobliżu pętli tramwajowej i autobusowej - łatwo do nas dojechać z każdej części Krakowa
tramTramwajem linii: 3, 5, 18, 50;

 

busAutobusem: 102, 118, 120, 137, 138, 154, 168, 194, 207, 217, 220, 227, 237, 240, 267, 287 

JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzednia wersja strony

archiwum gimnazjum

.

Statut Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie im. Ks. Kard. Karola Wojtyły

pdf download